Panduit
Panduit PatchRunner™2 Horizontal Single Sided Manager, 2RU, Black (pr2hf2)
- SKU:
- 21016674
- MPN:
- pr2hf2
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IN warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/19/2026 11:53:22 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $120.27 each 120.27 |
| Buy 3 - 8 | and pay only $118.14 each 118.14 |
| Buy 9 or above | and pay only $115.51 each 115.51 |
- Stock Update:
- 05/19/2026 11:53:22 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The PatchRunner 2 Horizontal Cable Manager organizes and protects copper and fiber network cabling in any standard EIA 19 inch (483mm) rack or cabinet. Large front finger openings easily accommodate Cat 6 and 6A cables, reducing installation time and maintenance costs. The manager matches depth for flush mount with PatchRunner 2 and PatchRunner 2 Enhanced Vertical Cable Managers. The single-sided manager is 2 RU and has a dual-hinged, magnetic front cover. The manager is black. Single-sided manager with magnetic, dual-hinged cover and mounting hardwarePATCHRUNNER2 HORIZONTAL CABLE MANAGER RFR EA
Features
Environmentally Friendly:
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
United States
Yes
Compatibility:
- Single Sided Manager
- Cover
- Mounting Hardware
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Product Color | Black |
| Height | 3.60" |
| Color Family | Black |
| Width | 19" |
| Depth | 7.90" |
| General Information | |
| Brand Name | Panduit |
| Manufacturer Website Address | http://www.panduit.com |
| Marketing Information | The PatchRunner™ 2 Horizontal Cable Manager organizes and protects copper and fiber network cabling in any standard EIA 19 inch (483mm) rack or cabinet. Large front finger openings easily accommodate Cat 6 and 6A cables, reducing installation time and maintenance costs. The manager matches depth for flush mount with PatchRunner™ 2 and PatchRunner™ 2 Enhanced Vertical Cable Managers. The single-sided manager is 2 RU and has a dual-hinged, magnetic front cover. The manager is black. |
| Product Type | Cable Routing |
| Product Name | PatchRunner™2 Horizontal Single Sided Manager, 2RU, Black |
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Manufacturer Part Number | PR2HF2 |
| Product Line | PatchRunner 2 |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Panduit PatchRunner™2 Horizontal Single Sided Manager, 2RU, Black (pr2hf2)
$125.69