Panduit
Panduit PLT4HTLO Cable Tie Light Heavy Weather-Resistant Nylon 14.5" - Black - 250 Pack PLT4HTL0
- SKU:
- 21025226
- MPN:
- plt4h-tl0
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IN warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/20/2026 04:34:34 PM PST
- Stock Update:
- 05/20/2026 04:34:34 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Panduit PLT4H-TL0 Cable Tie, Light Heavy, Weather Resistant Nylon 6.6, 14.5-Inch Length, Black (250-Pack)- Greater resistance to damage caused by ultraviolet light indoor or outdoor use
- Versatile cable ties can be used in countless applications
- One-piece construction for consistent performance and reliability
- Lowest threading force of any one-piece cable tie in the industry
- Light-Heavy and Heavy cross section is a straight tip design
Panduit PLT4H-TL0 Cable Tie, Light Heavy, Weather Resistant Nylon 6.6, 14.5-Inch Length, Black (250-Pack)
Features
Environmentally Friendly:
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Nylon 6.6 |
| Thickness | 80 mil |
| Length | 14.50" |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Width | 0.48" |
| General Information | |
| Brand Name | Panduit |
| Manufacturer Website Address | http://www.panduit.com |
| Marketing Information | Pan-Ty® locking tie, light-heavy cross section, 14.5 (368mm) length, weather resistant nylon 6.6, black, bulk package. |
| Product Type | Cable Tying |
| Product Name | Cable Tie |
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Manufacturer Part Number | PLT4H-TL0 |
| Packaged Quantity | 250 Pack |
| Product Information | |
| Cable Manager Type | Cable Tie |
| Minimum Loop Tensile Strength | 120 lb |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Panduit PLT4HTLO Cable Tie Light Heavy Weather-Resistant Nylon 14.5" - Black - 250 Pack PLT4HTL0
$153.21