Panduit
Panduit PR2VD10 PatchRunner 2 Vertical Manager 10" Wide 7' Height
- SKU:
- 21526140
- MPN:
- pr2vd10
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our IN warehouse.
- Shipping:
- $315.79 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 05/15/2026 11:54:18 PM PST
- Stock Update:
- 05/15/2026 11:54:18 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Panduit® Patchrunner® 2 Vertical Cable Manager combines high-density capability and versatility, freeing up valuable floor space. The fully pre-assembled manager lowers overall costs and sets the standard for the entire cable management industry. Dual-sided, Steel, 45RU, Black, 1pc, Includes two full-length metal, dual-hinging, push-to-close doors.
Package Contents:
- PR2VD10 Dual Sided Manager
- 2 x Doors
- Hardware Kit
Features
Package Contents:
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
United States
- PR2VD10 Dual Sided Manager
- 2 x Doors
- Hardware Kit
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Product Color | Black |
| Height | 83.88" |
| Color Family | Black |
| Width | 10" |
| Rack Height | 45U |
| Depth | 20.70" |
| General Information | |
| Brand Name | Panduit |
| Manufacturer Website Address | http://www.panduit.com |
| Marketing Information | The Panduit® Patchrunner® 2 Vertical Cable Manager combines high-density capability and versatility, freeing up valuable floor space. The fully pre-assembled manager lowers overall costs and sets the standard for the entire cable management industry. Dual-sided, Steel, 45RU, Black, 1pc, Includes two full-length metal, dual-hinging, push-to-close doors. |
| Product Type | Cable Organizer |
| Product Name | PR2VD10 Dual Sided Manager |
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Manufacturer Part Number | PR2VD10 |
| Product Line | PatchRunner 2 |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Information | |
| Cable Manager Type | Cable Manager |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Panduit PR2VD10 PatchRunner 2 Vertical Manager 10" Wide 7' Height
$1,792.39