Panduit
Panduit SRM19FM2 Rm 19in 483mm Front Mount Shelf 2 Ru
- SKU:
- 19021224
- MPN:
- srm19fm2
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IN warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/23/2026 12:22:23 AM PST
- Stock Update:
- 05/23/2026 12:22:23 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Panduit SRM19FM2 Front-Mount Steel Rack Mount Shelf, Black- Brand Name: Panduit
- Color: Black
- Ean: 0074983838455
- Global Trade Identification Number: 00074983838455
- Item Weight: 7.43 pounds
- Material: Steel
- Model Number: SRM19FM2
- Number of Items: 1
- Part Number: SRM19FM2
- Size: 2 RU
- UNSPSC Code: 39120000
- UPC: 074983838455
- Warranty Description: Panduit limited 6-month manufacturer's warranty
- Product Dimensions: ?19 x 19 x 3.5 inches
- Item Weight: ?7.41 pounds
- Manufacturer: ?Graybar
19-Inch front mount shelf, steel. Dimensions: 1.7-Inch Height x 19.0-Inch Width x 15.2-Inch Depth (44mm x 483mm x 385mm). Load rating 30 lbs. Panduit is a world-class manufacturer committed to innovation and excellence. Today, Panduit is recognized as a leading manufacturer of high-quality products for wiring and communications applications. This reputation gives the company a powerful advantage in today's competitive worldwide marketplace.
Features
Environmentally Friendly:
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Steel |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Width | 19" |
| Product Color | Black |
| Maximum Weight Capacity | 50 lb |
| Height | 3.5" |
| Color Family | Black |
| Width | 19" |
| Depth | 15.2" |
| Rack Height | 2U |
| General Information | |
| Brand Name | Panduit |
| Manufacturer Website Address | http://www.panduit.com |
| Product Type | Rack Shelf |
| Product Name | 2RU 19" Front Mount Rack Shelf |
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Manufacturer Part Number | SRM19FM2 |
| Product Model | SRM19FM2 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Panduit SRM19FM2 Rm 19in 483mm Front Mount Shelf 2 Ru
$196.37