Panduit
Panduit Strain Relief Bar 4.5" deep in black (srb19ed5bl)
- SKU:
- 21095081
- MPN:
- srb19ed5bl
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IN warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/19/2026 11:55:45 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $46.33 each 46.33 |
| Buy 3 | and pay only $43.12 each 43.12 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $42.06 each 42.06 |
| Buy 10 or above | and pay only $40.19 each 40.19 |
- Stock Update:
- 05/19/2026 11:55:45 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Black Panduit Strain Relief Bar, 4.5" Deep- Shade: Black
- Material: Cold Rolled Steel
- Height: 0.40 inches
- Depth: 4.50 inches
- Origin: United States
- Brand: Panduit
- Mfr Part Number: SRB19ED5BL
- Enclosure Material: Alloy Steel
- Color: Black
The Panduit Strain Relief Bar, a 4.5-inch deep cable tie, fortifies your electrical connections. Available in the black color family, it's crafted from cold rolled steel, measuring 0.40 inches high and 4.50 inches deep, with a steel composition. Originating from the United States.
Features
Package Contents:
Strain Relief Bar 4.5" deep in black Mounting hardware
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
United States
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Product Color | Black |
| Height | 0.40" |
| Color Family | Black |
| Width | 18.98" |
| Depth | 4.50" |
| General Information | |
| Brand Name | Panduit |
| Manufacturer Website Address | http://www.panduit.com |
| Product Type | Cable Tying |
| Product Name | Strain Relief Bar 4.5" deep in black |
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Manufacturer Part Number | SRB19ED5BL |
| Packaged Quantity | 1 Piece |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Panduit Strain Relief Bar 4.5" deep in black (srb19ed5bl)
$50.66