panorama antennas inc.
Panorama Antennas DMM-6-60 Antenna DMM6602SP
- SKU:
- 19088861
- MPN:
- dmm-6-60-2sp
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL, MS warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/12/2026 12:10:29 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $52.08 each 52.08 |
| Buy 3 | and pay only $48.66 each 48.66 |
| Buy 4 - 8 | and pay only $47.54 each 47.54 |
| Buy 9 or above | and pay only $45.76 each 45.76 |
- Stock Update:
- 05/12/2026 12:10:29 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The DMM portable antenna is an innovative antenna design which provides 22 MiMo function for 4G/5G with fallback to 3G/2G. Incorporating two separately fed, ultra wideband elements in a single housing, the DMM is equipped to provide portable MiMo and diversity function for frequencies from 617-960/1710-6000MHz to cover global LTE and 5G sub mmWave bands. The DMM is highly portable and features an integral desk stand which folds flat for transport. A handy suction window mount enables users to optimise their signal by antenna position, with instant installation and easy removal. For more permanent use, screw and adhesive pad mounting options are also provided. The antenna is supplied with 2 metres (6') of twinned coaxial cable with the option of SMA or TS9 plug connectors. The DMM is a cost effective, value added product for network operators and service providers, helping to provide a stable connection with improved data rates for subscribers, thereby improving satisfaction and retention.
Package Contents:
- DMM-6-60 Antenna
- 2 metres (6') of Twinned Coaxial Cable
Features
- DMM-6-60 Antenna
- 2 metres (6') of Twinned Coaxial Cable
Application/Usage:
Cellular Network
Indoor
Outdoor
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
|
| Product Color | Black |
| Height | 6.94" |
| Color Family | Black |
| Width | 7.27" |
| Depth | 0.63" |
| Interfaces/Ports | |
| Connector Type | SMA |
| General Information | |
| Brand Name | Panorama Antennas |
| Manufacturer Website Address | http://www.panorama-antennas.com |
| Marketing Information | The DMM portable antenna is an innovative antenna design which provides 2?2 MiMo function for 4G/5G with fallback to 3G/2G. Incorporating two separately fed, ultra wideband elements in a single housing, the DMM is equipped to provide portable MiMo and diversity function for frequencies from 617-960/1710-6000MHz to cover global LTE and 5G sub mmWave bands. The DMM is highly portable and features an integral desk stand which folds flat for transport. A handy suction window mount enables users to optimise their signal by antenna position, with instant installation and easy removal. For more permanent use, screw and adhesive pad mounting options are also provided. The antenna is supplied with 2 metres (6') of twinned coaxial cable with the option of SMA or TS9 plug connectors. The DMM is a cost effective, value added product for network operators and service providers, helping to provide a stable connection with improved data rates for subscribers, thereby improving satisfaction and retention. |
| Product Type | Antenna |
| Product Name | DMM-6-60 Antenna |
| Manufacturer | Panorama Antennas Ltd |
| Manufacturer Part Number | DMM-6-60-2SP |
| Product Series | DMM-6-60 |
| Technical Information | |
| Directivity | Omni-directional |
| Operating Frequency Range |
|
| Antenna Gain (Isotropic) | 5 dBi |
| Voltage Standing Wave Ratio (VSWR) | <2.5:1 |
Warranty Information