Esselte
Pendaflex Premium Reinforced File Pocket - Legal - 8.50" X 14" - 7" Expansion - Red Fiber, Manila - Red Fiber (ESS45303)
- SKU:
- 18070314
- MPN:
- ess-45303
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CO, OH warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/29/2026 08:15:52 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $58.68 each 58.68 |
| Buy 3 - 5 | and pay only $55.77 each 55.77 |
| Buy 6 or above | and pay only $54.76 each 54.76 |
- Stock Update:
- 04/29/2026 08:15:52 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Strong construction resists rips and tears. Top, bottom, corners, main stress points and fully lined gussets double-reinforced with rip-proof tape. Straight cut tabs. Water-resistant 14 pt. red fiber; Manila lined front and back. Pocket/Wallet Type: Files/Papers; Size: Legal; Overall Expansion: 7; Color(s): Red Fiber.Global Product Type:Open Pocket Expandable Document Pockets & Wallets
Features
Environmental Certification:
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
No
30%
Yes
Mexico
30%
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
Assembly Required:
No
Post-consumer-waste%:
30%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
Mexico
Recycled Content:
30%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 4.16 oz |
| Color | Red Fiber |
| General Information | |
| Brand Name | Pendaflex |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Marketing Information | With a 7" capacity, these file pockets deliver the room you need for growing projects as well as the durability and quality you demand for your hectic office. Advanced cross-bonded, rip-proof gusset design is four times stronger than standard products. Reinforcing strips at critical wear points eliminate fraying, tearing and bursting even when overstuffed. Fully lined, nylon-reinforced gussets and extra reinforcements at gusset tops and bottom corners offer added protection. Leather-look red fiber material with a moisture-resistant coating protects against spills and dampness. |
| Product Type | File Pocket |
| Product Name | Redrope Premium Reinforced File Pockets |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 45303 |
| Packaged Quantity | 5 / Box |
| Product Information | |
| Tab Cut | Straight |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Features |
|
| Sheet Standard | Legal |
| Expansion Size | 7" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Pendaflex Premium Reinforced File Pocket - Legal - 8.50" X 14" - 7" Expansion - Red Fiber, Manila - Red Fiber (ESS45303)
$60.59