Esselte
Pendaflex Premium Reinforced File Pockets - Letter - 8.50" X 11" - 7" Expansion - Red Fiber - Red Fiber (ESS45302)
- SKU:
- 18070315
- MPN:
- ess-45302
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MD, MI, MO, NC, NH, NJ, NY, OH, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/29/2026 08:25:45 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $47.93 each 47.93 |
| Buy 3 | and pay only $44.24 each 44.24 |
| Buy 4 | and pay only $43.18 each 43.18 |
| Buy 5 - 8 | and pay only $42.44 each 42.44 |
| Buy 9 or above | and pay only $41.65 each 41.65 |
- Stock Update:
- 04/29/2026 08:25:45 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Strong construction resists rips and tears. Top, bottom, corners, main stress points and fully lined gussets double-reinforced with rip-proof tape. Straight cut tabs. Water-resistant 14 pt. red fiber; Manila lined front and back. Pocket/Wallet Type: Files/Papers; Size: Letter; Overall Expansion: 7; Color(s): Red Fiber.Global Product Type:Open Pocket Expandable Document Pockets & Wallets
Features
Environmental Certification:
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
No
30%
Yes
Mexico
30%
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
Assembly Required:
No
Post-consumer-waste%:
30%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
Mexico
Recycled Content:
30%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |
| Color | Red Fiber |
| General Information | |
| Brand Name | Pendaflex |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Marketing Information | With a 7" capacity, these file pockets deliver the room you need for growing projects as well as the durability and quality you demand for your hectic office. Advanced cross-bonded, rip-proof gusset design is four times stronger than standard products. Reinforcing strips at critical wear points eliminate fraying, tearing and bursting even when overstuffed. Fully lined, nylon-reinforced gussets and extra reinforcements at gusset tops and bottom corners offer added protection. Leather-look red fiber material with a moisture-resistant coating protects against spills and dampness. |
| Product Type | File Pocket |
| Product Name | Premium Reinforced File Pockets |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 45302 |
| Packaged Quantity | 5 / Box |
| Product Information | |
| Tab Cut | Straight |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Features |
|
| Sheet Standard | Letter |
| Expansion Size | 7" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Pendaflex Premium Reinforced File Pockets - Letter - 8.50" X 11" - 7" Expansion - Red Fiber - Red Fiber (ESS45302)
$53.99