Pentel
Pentel Hi-polymer Eraser - Lead Pencil Eraser - Non-abrasive - 0.5" X 2.6" X 1" - 1each - White (ZEH10)
- SKU:
- 18072428
- MPN:
- zeh-10
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, CO, FL, GA, MD, MI, MN, MO, NC, NH, NY, OK, TX, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/23/2026 07:07:40 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $10.24 each 10.24 |
| Buy 3 | and pay only $7.53 each 7.53 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $6.18 each 6.18 |
| Buy 10 - 27 | and pay only $4.02 each 4.02 |
| Buy 28 or above | and pay only $2.00 each 2 |
- Stock Update:
- 05/23/2026 07:07:40 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
High-quality eraser is specially designed for use on paper. Use to erase easily and evenly with very light pressure. Nonabrasive eraser leaves a clear, clean surface. Protective wrapper prevents contamination of eraser.Features
Certifications & Standards:
No
No
Taiwan
ACMI Certified AP Nontoxic
Assembly Required:
No
Recycled:
No
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.96 oz |
| Product Color | White |
| Height | 0.5" |
| Color Family | White |
| Width | 2.6" |
| Depth | 1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Pentel |
| Manufacturer Website Address | http://www.pentel.com |
| Marketing Information | High-quality eraser is specially designed for use on paper. Use to erase easily and evenly with very light pressure. Nonabrasive eraser leaves a clear, clean surface. Protective wrapper prevents contamination of eraser. |
| Product Type | Manual Eraser |
| Product Name | Hi-Polymer Eraser |
| Manufacturer | Pentel of America, Ltd |
| Manufacturer Part Number | ZEH-10 |
| Product Line | Hi-Polymer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Shape | Block |
| Application/Usage | Lead Pencil |
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Pentel Hi-polymer Eraser - Lead Pencil Eraser - Non-abrasive - 0.5" X 2.6" X 1" - 1each - White (ZEH10)
$17.16