Peripheral Logix
Peripheral Logix QSEBS Quickstand Eco - Single Monitor [black]
- SKU:
- 18154727
- MPN:
- qsebs
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 11/27/2023 12:08:35 PM PST
- Stock Update:
- 11/27/2023 12:08:35 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Humanscale Qsebs QuickStand ECO - Single Monitor (Black)- Black
- 18.6in height adjustment range
- Product weight=42.3lbs
- Standing screen display size: ?18.6 Inches
- Brand: ?Humanscale
- Item model number: ?QSEBS
- Item Weight: ?42.3 pounds
- Product Dimensions: ?29.2 x 28 x 28.1 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?29.2 x 28 x 28.1 inches
- Color: ?Black
- Manufacturer: ?Humanscale
Quick stand ECO - single monitor sit/stand workstation, portable, sustainable, made W/ non-toxic materials, integrated cable management, freestanding base, 18.6in height adjustment range, accommodates up to 35lbs, Product weight=42.3lbs (Black)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Freestanding |
| Weight (Approximate) | 42.30 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 28.10" |
| Width | 28" |
| Depth | 29.20" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Humanscale |
| Manufacturer Website Address | http://www.humanscale.com |
| Product Type | Monitor Stand |
| Product Name | Quickstand Eco, Single, Monitor, Black |
| Manufacturer | Humanscale Corporation |
| Manufacturer Part Number | QSEBS |
| Product Model | QSEBS |
| Product Line | QuickStand Eco |
| Technical Information | |
| Height Adjustable | Yes |
| Maximum Load Capacity | 35 lb |
| Features |
|
| Maximum Adjustable Stand Height | 28.10" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Peripheral Logix QSEBS Quickstand Eco - Single Monitor [black]