Planar Systems
Planar 998276301 50" 4K UHD Commercial Display
- SKU:
- 20489276
- MPN:
- 998-2763-01
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our TX warehouse.
- Shipping:
- $315.79 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 05/11/2026 12:13:49 AM PST
- Stock Update:
- 05/11/2026 12:13:49 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Planar® Simplicity™ M Series SLM50 is a 50" 4K LCD display for digital signage that incorporates media playback, 4K @ 60Hz support, HDCP2.2 compliance and commercial functionality into an affordable 50" digital signage solution. Its elegant design with a narrow, logo-free bezel and slim profile provide the ideal display solution for digital signage applications in retail stores, restaurants, medical offices, corporate meeting areas and hospitality.
Package Contents:
- SLM50 4K LCD Display
- C14 Connector Power Cord - 1.8m
- HDMI Cable - 1.8m
- RS-232 Cable
- IR Cable
- Remote Control
- Cable Clamps
- Quick Start Guide
Features
Package Contents:
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- SLM50 4K LCD Display
- C14 Connector Power Cord - 1.8m
- HDMI Cable - 1.8m
- RS-232 Cable
- IR Cable
- Remote Control
- Cable Clamps
- Quick Start Guide
Environmentally Friendly:
Yes
Application/Usage:
Commercial
Retail
Restaurant
Medical
Office
Corporate
Meeting Room
Hospitality
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 33 lb |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Standard | 400 x 400 |
| Height | 25.6" |
| Color Family | Black |
| Width | 44.4" |
| Depth | 2.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Serial | Yes |
| DVI | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of DVI Ports | 1 |
| Display & Graphics | |
| Pixel Pitch | 11.2 mil |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Viewable Screen Size | 50" |
| Display Screen Type | LCD |
| Number of Screens | 1 |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Video | |
| Scan Format | 2160p |
| Color Depth | 10-bit |
| Brightness | 500 Nit |
| Dynamic Contrast Ratio | 4,000:1 |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| General Information | |
| Brand Name | Planar |
| Manufacturer Website Address | http://www.planar.com |
| Marketing Information | The Planar® Simplicity™ M Series SLM50 is a 50" 4K LCD display for digital signage that incorporates media playback, 4K @ 60Hz support, HDCP2.2 compliance and commercial functionality into an affordable 50" digital signage solution. Its elegant design with a narrow, logo-free bezel and slim profile provide the ideal display solution for digital signage applications in retail stores, restaurants, medical offices, corporate meeting areas and hospitality. |
| Product Type | Digital Signage Display |
| Product Name | SLM50 4K LCD Display |
| Manufacturer | Leyard |
| Manufacturer Part Number | 998-2763-01 |
| Product Model | SLM50 |
| Product Series | M |
| Product Line | Simplicity |
| Software | |
| Operating System | Android 8.0 |
| Technical Information | |
| Operation Hours | 16 Hours/ 7 Days |
| Bezel Width | 0.59" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Planar 998276301 50" 4K UHD Commercial Display
$657.84