Planar Systems
Planar Systems 998-4230-00 55" UHD Commercial Display
- SKU:
- 21329245
- MPN:
- 998-4230-00
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our TX warehouse.
- Shipping:
- $315.79 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 05/30/2026 12:00:42 AM PST
- Stock Update:
- 05/30/2026 12:00:42 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The next-generation Planar® UltraRes™ P Series line of large format 4K LCD displays deliver superior image performance with commercial-grade construction. Available in a wide range of sizes, the TAA-compliant displays feature high 700 brightness, support 4K HDR content and a 24x7 fanless design, combining improved color, clarity and commercial reliability. The upgraded Planar UltraRes P Series maintains the product's multi-source viewing while adding wide color gamut and optically-bonded projected capacitive interactive models.
HDR Ready
Displays are ready for High Dynamic Range content, maximizing the image quality of each pixel for brighter whites, darker blacks and more true-to-life colors.
Wide Color Gamut
Displays are designed to show a larger percentage of the visible color spectrum, rendering on-screen content with the hues and shades creators intended, for a more genuine viewing experience.
Interactive Functionality, Standard
With integrated multi-point touch models, Planar large format LCD displays support a range of interactive applications including collaboration, presentation, whiteboarding and annotation.
Made for America
Organizations that prefer to use products that have been manufactured in the United States or countries designated in the U.S. Trade Agreements Act (TAA) need look no further.
Energy Efficiency
Displays have earned the U.S. government's ENERGY STAR® label identifying them as a solution that saves operation costs and electricity.
Always-On Reliability
Displays are designed for mission-critical environments where displays need to withstand extended or continuous operation and deliver exceptional performance day and night.
Add Durability
Planar® ERO-LCD™ (Extended Ruggedness and Optics™) protective glass is bonded to the front surface of the display using a proprietary process that creates a highly durable display surface that withstands rigors of high-traffic and interactive environments. It also delivers up to 300% more perceived contrast.
Multi-Source Viewing
Planar® MediaPlex™ Plus Processing enables advanced multi-source viewing, image adjustments, remote monitoring and e-mail alerts. It supports picture-in-picture, dual, triple, or quad layouts and storable preset configurations that can be recalled with one command.
Landscape or Portrait
Displays can be mounted in either landscape or portrait orientation, opening the door to a wider array of deployment environments and applications, and enabling greater creativity in content development.
Package Contents:
- URP552 4K LCD Display
- Power cord
- HDMI cable
- IR cable
- Remote control
- Cable clips
- Quick Start Guide
Features
- URP552 4K LCD Display
- Power cord
- HDMI cable
- IR cable
- Remote control
- Cable clips
- Quick Start Guide
TAA Compliant:
Yes
Energy Star:
Yes
Application/Usage:
Meeting Room
Collaboration
Government
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 52.90 lb |
| VESA Mount Standard | 400 x 400 |
| Height | 27.9" |
| Width | 48.7" |
| Depth | 2.8" |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| DisplayPort In | Yes |
| Serial | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Display & Graphics | |
| Pixel Pitch | 12.4 mil |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Viewable Screen Size | 55" |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Response Time | 6.50 ms |
| Number of Screens | 1 |
| Maximum LED Life | 3.4 Year |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Backlight Technology | Edge LED |
| Screen Size Class | 55" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 12,000:1 |
| Scan Format | 2160p |
| Color Depth | 10-bit |
| Brightness | 700 Nit |
| Dynamic Contrast Ratio | 50,000:1 |
| Color Gamut | 90% NTSC |
| General Information | |
| Brand Name | Planar |
| Manufacturer Website Address | http://www.planar.com |
| Marketing Information | The next-generation Planar® UltraRes™ P Series line of large format 4K LCD displays deliver superior image performance with commercial-grade construction. Available in a wide range of sizes, the TAA-compliant displays feature high 700 brightness, support 4K HDR content and a 24x7 fanless design, combining improved color, clarity and commercial reliability. The upgraded Planar UltraRes P Series maintains the product's multi-source viewing while adding wide color gamut and optically-bonded projected capacitive interactive models. HDR Ready Displays are ready for High Dynamic Range content, maximizing the image quality of each pixel for brighter whites, darker blacks and more true-to-life colors. Wide Color Gamut Displays are designed to show a larger percentage of the visible color spectrum, rendering on-screen content with the hues and shades creators intended, for a more genuine viewing experience. Interactive Functionality, Standard With integrated multi-point touch models, Planar large format LCD displays support a range of interactive applications including collaboration, presentation, whiteboarding and annotation. Made for America Organizations that prefer to use products that have been manufactured in the United States or countries designated in the U.S. Trade Agreements Act (TAA) need look no further. Energy Efficiency Displays have earned the U.S. government's ENERGY STAR® label identifying them as a solution that saves operation costs and electricity. Always-On Reliability Displays are designed for mission-critical environments where displays need to withstand extended or continuous operation and deliver exceptional performance day and night. Add Durability Planar® ERO-LCD™ (Extended Ruggedness and Optics™) protective glass is bonded to the front surface of the display using a proprietary process that creates a highly durable display surface that withstands rigors of high-traffic and interactive environments. It also delivers up to 300% more perceived contrast. Multi-Source Viewing Planar® MediaPlex™ Plus Processing enables advanced multi-source viewing, image adjustments, remote monitoring and e-mail alerts. It supports picture-in-picture, dual, triple, or quad layouts and storable preset configurations that can be recalled with one command. Landscape or Portrait Displays can be mounted in either landscape or portrait orientation, opening the door to a wider array of deployment environments and applications, and enabling greater creativity in content development. |
| Product Type | Digital Signage Display |
| Product Name | URP552 4K LCD Display |
| Manufacturer | Leyard |
| Manufacturer Part Number | 998-4230-00 |
| Product Model | URP552 |
| Product Series | P |
| Product Line | UltraRes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Ethernet | Yes |
| Technical Information | |
| HDCP Version | 2.2 |
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Bezel Width | 0.50" |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Warranty Information