Plantronics
Poly Blackwire 3215 Monaural Headset +USB-C/A Adapter TAA (8m3x9aa-aba)
- SKU:
- 21206205
- MPN:
- 8m3x9aa-aba
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 05/12/2026 06:57:09 AM PST
- Stock Update:
- 05/12/2026 06:57:09 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Freedom to work your way
The Blackwire 3200 Series provides a quality audio experience in a headset that's built for enterprise needs. With a sleek design and flexible microphone boom for a customizable fit, what's not to love?
Poly signature audio quality
Experience the high-quality audio you expect from Poly with a headset that offers PC wideband, a noise-canceling mic, and hi-fi stereo sound options.Dynamic EQ optimizes call quality and automatically adjusts the settings for listening to multimedia.
Advanced connectivity
Ideal for managing calls on your PC, mobile phone, or tablet combined with the comfort and durability of a corded headset for greater flexibility.
Long-lasting comfort and portability
Relax while you talk knowing your headset is secure- lightweight metal headband offers durability plus a custom fit. Leatherette ear cushions fold flat for easy portability.
Package Contents:
- Blackwire C3215 Monaural Headset +Carry Case TAA
- USB Type-C®? Cable
- Travel Case
Features
- Blackwire C3215 Monaural Headset +Carry Case TAA
- USB Type-C®? Cable
- Travel Case
TAA Compliant:
Yes
Application/Usage:
Voice Call
Mobile Device
Tablet
Home
Business
Operating System Platform:
Windows
macOS
Platform Supported:
Mac
PC
Specs
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Physical Characteristics | |
| Ear Cushion Material |
|
| Form Factor | Ear-cup |
| Weight (Approximate) | 3.07 oz |
| Color | Black |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface |
|
| Controls/Indicators | |
| Earpiece Controls |
|
| General Information | |
| Brand Name | Poly |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | Freedom to work your way The Blackwire 3200 Series provides a quality audio experience in a headset that's built for enterprise needs. With a sleek design and flexible microphone boom for a customizable fit, what's not to love? Poly signature audio quality Experience the high-quality audio you expect from Poly with a headset that offers PC wideband, a noise-canceling mic, and hi-fi stereo sound options.Dynamic EQ optimizes call quality and automatically adjusts the settings for listening to multimedia. Advanced connectivity Ideal for managing calls on your PC, mobile phone, or tablet combined with the comfort and durability of a corded headset for greater flexibility. Long-lasting comfort and portability Relax while you talk knowing your headset is secure- lightweight metal headband offers durability plus a custom fit. Leatherette ear cushions fold flat for easy portability. |
| Packing | Box |
| Product Type | Headset |
| Product Name | Blackwire C3215 Monaural Headset +Carry Case TAA |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 8M3X9AA#ABA |
| Product Model | C3215 |
| Product Series | 3200 |
| Product Line | Blackwire |
| Earpiece | |
| Driver Size | 1.10" |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Noise Canceling | Yes |
| Adjustable Headband | Yes |
| Cable Length | 7.40 ft |
| Features |
|
| Sound Mode | Mono |
| Impedance | 32 Ohm |
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information