Plantronics
Poly Mission 415 Monaural USB Wired Headset [C01B2AA] (c01b2aa-ac3)
- SKU:
- 21453191
- MPN:
- c01b2aa-ac3
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/16/2026 03:17:48 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $56.94 each 56.94 |
| Buy 3 | and pay only $53.02 each 53.02 |
| Buy 4 - 7 | and pay only $51.76 each 51.76 |
| Buy 8 or above | and pay only $49.88 each 49.88 |
- Stock Update:
- 05/16/2026 03:17:48 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Power your productivity
Stay focused and connected with dependable, consistent audio and easy USB setup. HP Poly Mission 415 headset makes every conversation clear and the day more productive.
Easy connectivity
Keep work moving with plug-and-play USB Type-C and USB Type-A connectivity, intuitive inline controls, and easy device management via HP Poly Studio App. These headsets make getting started easy - so you can focus on your work, not your setup.
Lightweight Comfortable Fit
Stay in the zone with a headset made for long, demanding days. Lightweight materials and soft ear cushions keep you comfortable through meetings, ensuring focus stays on the conversation - not your headset.
Built for Focused Conversations
Designed for productivity, the HP Poly Mission 415 headset keeps conversations efficient and professional. A single noisecanceling mic and super wideband audio make every word come through clearly.
Built for a better tomorrow
This headset is thoughtfully designed containing at least 30% post-consumer recycled plastics and shipped in paper-based packaging
Featuring | AI noise reduction
AI noise reduction detects and filters ambient sounds so only your voice comes through. Meetings stay quiet and focused without manual muting.
SoundGuard Digital
SoundGuard Digital technology controls sudden audio spikes and continuous noise to keep levels safe and comfortable throughout the day without distorting speech quality.
Super wideband audio
Super wideband audio captures a broader frequency range to reproduce voice detail and tone more naturally. Conversations sound closer to in-person speech for clearer calls.
32 mm speaker driver
Large 32 mm driver delivers richer audio and sharper clarity, making voices easier to recognize and reducing listening fatigue during long sessions.
Rotatable microphone boom
A 285-degree rotating microphone lets users wear the boom on either side for comfort and control.
TCO Certified, generation 10
The HP Poly Mission 415 USB headset is certi?ed according to TCO Certified. This product meets a wide scope of sustainability criteria, covering both environmental and social responsibility in the supply chain and throughout the product life cycle.
Package Contents:
- Mission 415 Monaural USB Wired Headset (C01B2AA)
- USB Type-C to USB Type-A adapter
- Quick start guide
- Warranty card
- Product notice
Features
- Mission 415 Monaural USB Wired Headset (C01B2AA)
- USB Type-C to USB Type-A adapter
- Quick start guide
- Warranty card
- Product notice
Environmental Certification:
TCO Certified 10
Environmentally Friendly:
Yes
Application/Usage:
iPhone
Call Center
Meeting
Voice Call
Chromebook
Smartphone
Operating System Platform:
Windows
macOS
ChromeOS
Android
iOS
TCO Certified:
Yes
Platform Supported:
PC
Mac
Specs
| Microphone | |
| Number of Microphones | 1 |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Physical Characteristics | |
| Ear Cushion Material |
|
| Form Factor | Supra-aural |
| Weight (Approximate) | 3.49 oz |
| Color | Black |
| Height | 1.6" |
| Color Family | Black |
| Width | 5.9" |
| Depth | 7.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface |
|
| Controls/Indicators | |
| Earpiece Controls |
|
| General Information | |
| Brand Name | Poly |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | Power your productivity Stay focused and connected with dependable, consistent audio and easy USB setup. HP Poly Mission 415 headset makes every conversation clear and the day more productive. Easy connectivity Keep work moving with plug-and-play USB Type-C and USB Type-A connectivity, intuitive inline controls, and easy device management via HP Poly Studio App. These headsets make getting started easy - so you can focus on your work, not your setup. Lightweight Comfortable Fit Stay in the zone with a headset made for long, demanding days. Lightweight materials and soft ear cushions keep you comfortable through meetings, ensuring focus stays on the conversation - not your headset. Built for Focused Conversations Designed for productivity, the HP Poly Mission 415 headset keeps conversations efficient and professional. A single noisecanceling mic and super wideband audio make every word come through clearly. Built for a better tomorrow This headset is thoughtfully designed containing at least 30% post-consumer recycled plastics and shipped in paper-based packaging Featuring | AI noise reduction AI noise reduction detects and filters ambient sounds so only your voice comes through. Meetings stay quiet and focused without manual muting. SoundGuard Digital SoundGuard Digital technology controls sudden audio spikes and continuous noise to keep levels safe and comfortable throughout the day without distorting speech quality. Super wideband audio Super wideband audio captures a broader frequency range to reproduce voice detail and tone more naturally. Conversations sound closer to in-person speech for clearer calls. 32 mm speaker driver Large 32 mm driver delivers richer audio and sharper clarity, making voices easier to recognize and reducing listening fatigue during long sessions. Rotatable microphone boom A 285-degree rotating microphone lets users wear the boom on either side for comfort and control. TCO Certified, generation 10 The HP Poly Mission 415 USB headset is certi?ed according to TCO Certified. This product meets a wide scope of sustainability criteria, covering both environmental and social responsibility in the supply chain and throughout the product life cycle. |
| Packing | Box |
| Product Type | Headset |
| Product Name | Mission 415 Monaural USB Wired Headset (C01B2AA) |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | C01B2AA#AC3 |
| Product Model | 415 |
| Product Line | Mission 400 |
| Earpiece | |
| Driver Size | 1.26" |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design |
|
| Technical Information | |
| Noise Canceling | Yes |
| AI-powered | Yes |
| Zoom Certification | Yes |
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Cable Length | 6.50 ft |
| Features |
|
| Sound Mode | Mono |
| Charging Method | Cable |
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information