Plantronics
Poly Mission 615 Monaural USB Wired Headset [Bulk] [C01C3A6] (c01c3a6-ac3)
- SKU:
- 21442302
- MPN:
- c01c3a6-ac3
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our OH warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/14/2026 03:24:09 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $103.55 each 103.55 |
| Buy 3 or above | and pay only $96.07 each 96.07 |
- Stock Update:
- 05/14/2026 03:24:09 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Comfort meets performance
Built for long days and countless calls, the HP Poly Mission 615 headset blends exceptional comfort with high-quality audio and easy USB connectivity - helping teams stay focused, productive, and connected all day.
Custom fit for long days
Designed for all day comfort - the adjustable padded headband pad and plush memory foam earcups provide a personalized ?t that supports focus and reduces fatigue - even through all-day meetings.
Simple, reliable connections
Plug in and get to work. With USB Type-C® and USB Type-A compatibility, intuitive inline controls, and easy device management via HP Poly Studio App, setup is effortless and reliable for every user, every time.
Always clear, always professional
When your workday gets loud, HP Poly Mission 615 headset helps your voice shine through. Noise-canceling mics and AI noise reduction[1] keep conversations professional and distraction free, so your calls are clear and focused.
Built for a better tomorrow
This headset is thoughtfully designed containing at least 25% post-consumer recycled plastics[2] and shipped in paperbased packaging[3].
AI noise reduction
AI noise reduction detects and filters ambient sounds so only your voice comes through. Meetings stay quiet and focused without manual muting.
SoundGuard Digital
SoundGuard Digital technology controls sudden audio spikes and continuous noise to keep levels safe and comfortable throughout the day without distorting speech quality.
Super wideband audio
Super wideband audio captures a broader frequency range to reproduce voice detail and tone more naturally. Conversations sound closer to in-person speech for clearer calls.
32 mm speaker driver
Large 32 mm driver delivers richer audio and sharper clarity, making voices easier to recognize and reducing listening fatigue during long sessions.
Rotatable microphone boom
A 285-degree rotating microphone lets users wear the boom on either side for comfort and control. Quick upward movement automatically mutes the mic for seamless silence when needed.
On-ear busy light indicator
360-degree visible busy light, on earcup illuminates red during calls to let others know you are engaged. A simple visual cue helps reduce interruptions and maintains focus in shared workspaces.
Package Contents:
- Mission 615 Monaural USB Wired Headset (Bulk) (C01C3A6)
- USB Type-C to USB Type-A adapter
- Carrying case
- Quick start guide
- Warranty card
- Product notice
Features
- Mission 615 Monaural USB Wired Headset (Bulk) (C01C3A6)
- USB Type-C to USB Type-A adapter
- Carrying case
- Quick start guide
- Warranty card
- Product notice
Environmental Certification:
TCO Certified 10
Environmentally Friendly:
Yes
Application/Usage:
Voice Call
Meeting
Chromebook
Call Center
Smartphone
Operating System Platform:
ChromeOS
Windows
macOS
Android
iOS
Platform Supported:
PC
Mac
Specs
| Microphone | |
| Number of Microphones | 2 |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology |
|
| Physical Characteristics | |
| Ear Cushion Material |
|
| Form Factor | Supra-aural |
| Weight (Approximate) | 4.14 oz |
| Color | Black |
| Height | 1.6" |
| Color Family | Black |
| Width | 5.9" |
| Depth | 7.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface |
|
| Controls/Indicators | |
| Earpiece Controls |
|
| General Information | |
| Brand Name | Poly |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | Comfort meets performance Built for long days and countless calls, the HP Poly Mission 615 headset blends exceptional comfort with high-quality audio and easy USB connectivity - helping teams stay focused, productive, and connected all day. Custom fit for long days Designed for all day comfort - the adjustable padded headband pad and plush memory foam earcups provide a personalized ?t that supports focus and reduces fatigue - even through all-day meetings. Simple, reliable connections Plug in and get to work. With USB Type-C® and USB Type-A compatibility, intuitive inline controls, and easy device management via HP Poly Studio App, setup is effortless and reliable for every user, every time. Always clear, always professional When your workday gets loud, HP Poly Mission 615 headset helps your voice shine through. Noise-canceling mics and AI noise reduction[1] keep conversations professional and distraction free, so your calls are clear and focused. Built for a better tomorrow This headset is thoughtfully designed containing at least 25% post-consumer recycled plastics[2] and shipped in paperbased packaging[3]. AI noise reduction AI noise reduction detects and filters ambient sounds so only your voice comes through. Meetings stay quiet and focused without manual muting. SoundGuard Digital SoundGuard Digital technology controls sudden audio spikes and continuous noise to keep levels safe and comfortable throughout the day without distorting speech quality. Super wideband audio Super wideband audio captures a broader frequency range to reproduce voice detail and tone more naturally. Conversations sound closer to in-person speech for clearer calls. 32 mm speaker driver Large 32 mm driver delivers richer audio and sharper clarity, making voices easier to recognize and reducing listening fatigue during long sessions. Rotatable microphone boom A 285-degree rotating microphone lets users wear the boom on either side for comfort and control. Quick upward movement automatically mutes the mic for seamless silence when needed. On-ear busy light indicator 360-degree visible busy light, on earcup illuminates red during calls to let others know you are engaged. A simple visual cue helps reduce interruptions and maintains focus in shared workspaces. |
| Packing | Box |
| Product Type | Headset |
| Product Name | Mission 615 Monaural USB Wired Headset (Bulk) (C01C3A6) |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | C01C3A6#AC3 |
| Product Model | 615 |
| Product Line | Mission 600 |
| Earpiece | |
| Driver Size | 1.26" |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design |
|
| Technical Information | |
| Noise Canceling | Yes |
| AI-powered | Yes |
| Zoom Certification | Yes |
| Adjustable Headband | Yes |
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Features |
|
| Sound Mode | Mono |
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information