plugable technologies
Plugable USB 3 & USB-C Dual 4K Display Docking Station with Displayport and HDMI for Windows & Mac (ud-6950z)
- SKU:
- 19227486
- MPN:
- ud-6950z
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/19/2026 04:10:05 AM PST
- Stock Update:
- 01/19/2026 04:10:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Plugable USB 3.0 and USB-C Dual 4K Display Docking Station with DisplayPort and HDMI for Windows and Mac (Dual 4K DisplayPort & HDMI, Gigabit Ethernet, Audio, 6 USB Ports) Vertical- Flexible Expandability - This USB laptop dock provides dual HDMI or DisplayPort video outputs, wired Gigabit Ethernet, 3.5mm combination audio jack, and six USB 3.0 ports. Includes both USB 3.0 and USB-C cables for flexible host connectivity
- Dual 4K Monitors - Equipped with dual HDMI and DisplayPort ports for easy connection to two 4K monitors, each supporting resolutions up to 3840x2160 @ 60Hz. Lower resolutions such 1920x1080 (1080p) are also supported
- Compatibility - Laptop docking station is compatible with Windows 11, 10, 8.x, and 7, ChromeOS 100+, and macOS 10.14+. Plug and play driver installation via Windows Update; manual driver installation on Mac. Linux not supported. Dock does not charge host PC.
- Recommended Use - For use with web and productivity software at home or the office. Not recommended for gaming. Cannot be mixed with non-DisplayLink USB adapters. Does not support HDCP, will not playback encrypted or copy-protected content
- 2 Year Warranty - We love our Plugable products, and hope you will too. All of our products are backed with a 2-year limited parts and labor warranty as well as Seattle-based email support
- Product Dimensions: 1.97 x 2.76 x 1.97 inches
- Item Weight: 12.3 ounces
Package Contents:
- Dual 4K Display HDMI or DisplayPort Universal Docking Station
- 1 x Quick Start Guide
- 1 x USB 3.0 Cable
- 1 x USB-C Cable
- 1 x Power adapter
Features
Package Contents:
Compatible with most laptops and desktops running Windows 10/8.x/7 and macOS 10.14+.
Thailand
- Dual 4K Display HDMI or DisplayPort Universal Docking Station
- 1 x Quick Start Guide
- 1 x USB 3.0 Cable
- 1 x USB-C Cable
- 1 x Power adapter
Compatibility:
Compatible with most laptops and desktops running Windows 10/8.x/7 and macOS 10.14+.
Country of Origin:
Thailand
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 12.30 oz |
| Height | 7.50" |
| Width | 2.80" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB Type-A Ports | 6 |
| USB Type-C Detail | 1 x USB 3.1 Type-C to Type-B cable |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Audio Line Out | Yes |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 3.0 Ports | 6 |
| USB Type-C | Yes |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Host Interface |
|
| DisplayPort | Yes |
| USB Type-A | Yes |
| Audio Line In | Yes |
| HDMI | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | Plugable |
| Manufacturer Website Address | http://www.plugable.com |
| Marketing Information | Performance Featuring the latest DisplayLink DL-6950 chipset, the Plugable UD-6950Z docking station lets you connect two external monitors up to a 4K@60Hz resolution using DisplayPort or HDMI to your Windows laptop, or desktop via USB 3.0. Additionally, the UD-6950Z dock allows you to connect up to eight accessories to the six USB 3.0 ports, a Gigabit Etherent connection and audio input/output port all through a single USB cable. 4K@60Hz Notes: To achieve 4K @ 60Hz each connected monitor must support 4K @ 60Hz on the DisplayPort 1.2 or HDMI 2.0 This docking station does not support host charging, we recommend using the systems separate power supply for optimal performance. Compatibility Our docking station is compatible with most modern laptops and desktops running Windows 11, 10, 8.1 and 7 and macOS 10.14+ and requires the DisplayLink graphics software to be installed. Not supported on Linux. Does not support HDCP copy protected content (Blu-Ray, Netflix, Amazon Prime video, etc.). DisplayPort MST daisy-chain connections or Dual-Link DVI conversions are not supported from the DisplayPort outputs. Gigabit Ethernet port requires a Full-Duplex network connection from the connected network device (router, switch, etc.). In the Box Plugable UD-6950Z USB 3.0 Dual 4K Display Vertical Docking Station, USB 3.0 Type-A to Type-C Cable, USB 3.1 Type-C to Type-C Cable, Power Adapter (US AC Wall Outlet Plug, 20V@2A), Quick Installation Guide More from the Manufacturer |
| Product Type | Docking Station |
| Product Name | Dual 4K Display HDMI or DisplayPort Universal Docking Station |
| Manufacturer | Plugable Technologies |
| Manufacturer Part Number | UD-6950Z |
| Product Model | UD-6950Z |
| Packaged Quantity | 1 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Software | |
| Operating System Supported |
|
| Technical Information | |
| Number of Displays Supported | 2 |
| Screen Mode Supported | 4K |
| Supported Resolutions |
|
| Device Supported |
|
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Plugable USB 3 & USB-C Dual 4K Display Docking Station with Displayport and HDMI for Windows & Mac (ud-6950z)