Plantronics
Poly Savi 8410 Office Monaural DECT 1920-1930 MHz Headset TAA (8l7e7aa-aba)
- SKU:
- 21464157
- MPN:
- 8l7e7aa-aba
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/29/2026 03:30:45 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 3 or above | and pay only $465.82 each 465.82 |
- Stock Update:
- 04/29/2026 03:30:45 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Built for the modern office
Ready for the modern office with an intuitive user interface on the universal base that can connect to almost any Savi headset. Ensure ?exibility for users with the ability to connect from your computer, desk phone or mobile phone.
Be heard clearly
With the Poly Savi 8400 Office series headset system, you can stay focused on your tasks while enjoying crystal-clear conversations thanks to a noise-canceling microphone with close conversation limiting.
Multi-device connectivity
Designed for the modern office with 3-way connectivity, the Poly Savi 8400 office series is the perfect solution for business calls allowing you to stay connected in the office. You can even conference four headsets together with the base for increased productivity.
Untether from your desk
Enjoy the convenience of hands-free calling and a longer roaming range with the Poly Savi 8400 office series. With up to 13 hours of talk time and the ability to roam up to 590 ft / 180 m means you can keep the calls going, even away from the desk.
Features | 3-way connectivity
Manage all your calls with a compatible single base that offers 3-way connectivity - computer, desk phone and mobile.
Crystal-clear calls
Keep your conversations clear with a noise-canceling microphone with Acoustic Fence technology to reduce background noise.
Take it further
Everyone can move, multitask, and get more done with up to 13 hours of talk time on a single charge. Convenient voice prompts notify of mute status, wireless range limit and more.
Privacy is ensured
Designed to meet the highest-level DECT™ Security Step C enhanced with military-grade FIPS 140-2 listed features, such as 256-bit AES encryption.
Training made easy
Make training and collaboration easy with the ability to conference up to 4 headsets onto a single base.
Communications platforms
An IT manager's dream, this headset was created for communication and is optimized and certified to work with top virtual meeting providers.
Package Contents:
- Savi 8410 Office Monaural DECT 1920-1930 MHz Headset TAA
- USB Type-A Cable
- USB Type-C® Cable
- Office Base
- AC Power Adapter
- Charging Cradle
- Telephone Interface Cable (TIC)
Features
- Savi 8410 Office Monaural DECT 1920-1930 MHz Headset TAA
- USB Type-A Cable
- USB Type-C® Cable
- Office Base
- AC Power Adapter
- Charging Cradle
- Telephone Interface Cable (TIC)
TAA Compliant:
Yes
Application/Usage:
Office
Telephone
Softphone
Mobile Device
Desk Phone
Conferencing
Computer
Communication
Meeting
Home
Business
Voice Call
Operating System Platform:
Windows
macOS
Platform Supported:
PC
Mac
Country of Origin:
Mexico
Specs
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Physical Characteristics | |
| Ear Cushion Material | Synthetic Leather |
| Form Factor | Supra-aural |
| Weight (Approximate) | 4.06 oz |
| Color | Black |
| Color Family | Black |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface |
|
| Controls/Indicators | |
| Earpiece Controls |
|
| Battery Information | |
| Maximum Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Battery Capacity | 490 mAh |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Talk Time | 13 Hour |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| General Information | |
| Brand Name | Poly |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | Built for the modern office Ready for the modern office with an intuitive user interface on the universal base that can connect to almost any Savi headset. Ensure ?exibility for users with the ability to connect from your computer, desk phone or mobile phone. Be heard clearly With the Poly Savi 8400 Office series headset system, you can stay focused on your tasks while enjoying crystal-clear conversations thanks to a noise-canceling microphone with close conversation limiting. Multi-device connectivity Designed for the modern office with 3-way connectivity, the Poly Savi 8400 office series is the perfect solution for business calls allowing you to stay connected in the office. You can even conference four headsets together with the base for increased productivity. Untether from your desk Enjoy the convenience of hands-free calling and a longer roaming range with the Poly Savi 8400 office series. With up to 13 hours of talk time and the ability to roam up to 590 ft / 180 m means you can keep the calls going, even away from the desk. Features | 3-way connectivity Manage all your calls with a compatible single base that offers 3-way connectivity - computer, desk phone and mobile. Crystal-clear calls Keep your conversations clear with a noise-canceling microphone with Acoustic Fence technology to reduce background noise. Take it further Everyone can move, multitask, and get more done with up to 13 hours of talk time on a single charge. Convenient voice prompts notify of mute status, wireless range limit and more. Privacy is ensured Designed to meet the highest-level DECT™ Security Step C enhanced with military-grade FIPS 140-2 listed features, such as 256-bit AES encryption. Training made easy Make training and collaboration easy with the ability to conference up to 4 headsets onto a single base. Communications platforms An IT manager's dream, this headset was created for communication and is optimized and certified to work with top virtual meeting providers. |
| Packing | Box |
| Product Type | Headset |
| Product Name | Savi 8410 Office Monaural DECT 1920-1930 MHz Headset TAA |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 8L7E7AA#ABA |
| Product Model | 8410 |
| Product Line | Savi 8400 Office |
| Packaged Quantity | 1 |
| Earpiece | |
| Driver Size | 1.26" |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Technical Information | |
| Noise Canceling | Yes |
| Bluetooth Profiles |
|
| Wireless Technology | Bluetooth/DECT |
| Wireless Operating Distance | 590.6 ft |
| Features |
|
| Sound Mode | Mono |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Impedance | 32 Ohm |
| Charging Method | Charging Stand |
| Connectivity Technology | Wireless |
Warranty Information