posx
Custom America T Ranger Mobile POS/Tablets T-RANGER, 10.1 TABLET, 1D/2D, 4/64, A11 (93dhn015600l33)
- SKU:
- 20914110
- MPN:
- 93dhn015600l33
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our SC warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/03/2026 12:13:30 AM PST
- Stock Update:
- 05/03/2026 12:13:30 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Highly ruggedized and powered by a 10,000 mAh battery, the T-Ranger is designed to withstand the rigors of your operation all day, every day. Engage your customers at the curb, in the aisle or at the cash wrap. Use the onboard NFC reader or add an optional payment bracket to easily facilitate transactions wherever your customers want to shop. Choose the optional integrated 2D barcode scanner and unlock a powerful tool for seamlessly tracking inventory in-store, as well as streamlining receiving, picking and shipping operations within the warehouse. Gorilla Glass screen protection, 1M drop resistance and a hot swappable battery ensure your device is protected and always ready to go.
Package Contents:
- T-RANGER 93DHN015600L33 Tablet
- Standard AC Adapter
- USB type A - USB Type C Cable
- Lithium battery
- Documentation (Short guide)
Features
- T-RANGER 93DHN015600L33 Tablet
- Standard AC Adapter
- USB type A - USB Type C Cable
- Lithium battery
- Documentation (Short guide)
Features:
Barcode Scanner
Gorilla Glass
Drop Resistant
Pogo Pin
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Front Camera | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 13 Megapixel |
| Power Description | |
| Power Source |
|
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| 2nd Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| 2nd Processor Speed | 2 GHz |
| 2nd Processor Type | Cortex A53 |
| Processor Type | Cortex A73 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | MediaTek |
| Chipset Model | MT8788 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Slate |
| Weight (Approximate) | 1.98 lb |
| Height | 0.6" |
| Rugged | Yes |
| Width | 6.5" |
| Depth | 9.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Battery Capacity | 10000 mAh |
| Battery Weight | 6.33 oz |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | LPDDR4 |
| Memory Card Supported | microSD |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 10.1" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4 |
| General Information | |
| Brand Name | Custom |
| Manufacturer Website Address | http://www.custom.biz |
| Marketing Information | Highly ruggedized and powered by a 10,000 mAh battery, the T-Ranger is designed to withstand the rigors of your operation all day, every day. Engage your customers at the curb, in the aisle or at the cash wrap. Use the onboard NFC reader or add an optional payment bracket to easily facilitate transactions wherever your customers want to shop. Choose the optional integrated 2D barcode scanner and unlock a powerful tool for seamlessly tracking inventory in-store, as well as streamlining receiving, picking and shipping operations within the warehouse. Gorilla Glass screen protection, 1M drop resistance and a hot swappable battery ensure your device is protected and always ready to go. |
| Product Type | Tablet |
| Product Name | T-RANGER 93DHN015600L33 Tablet |
| Manufacturer | Custom S.p.A |
| Manufacturer Part Number | 93DHN015600L33 |
| Product Model | 93DHN015600L33 |
| Product Line | T-RANGER |
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | USB type C |
| Network & Communication | |
| Wireless Connectivity Technology | Wi-Fi + Cellular |
| Cellular Phone Capability | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes |
| WWAN Supported | Yes |
| Cellular Network Supported |
|
| Near Field Communication | Yes |
| Cellular Data Connectivity Technology |
|
| SIM Size Supported | Nano |
| Cellular Generation | 4G |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Android |
| Operating System | Android 11 |
Warranty Information