Powerwinch 21500-W-3200-11-Z-R Utility Series Winch 3,200lb, 2 Speed, 11" Crank Arm - Zinc
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
21500-w-3200-11-z-r
Availability:
Usually ships the same or next business day. In stock at our FL, NJ warehouses.
Shipping:
Calculated at Checkout
Stock Update:
05/12/2026 10:39:55 PM PST
Stock Update:
05/12/2026 10:39:55 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Utility Series Winch 3,200lb, 2 Speed, 11" Crank Arm - Zinc
Fully assembled and ready to install.
Features:
  • Oversized textured handle - Comfortable, no-slip grip
  • Dual-bolt clamp coupling - Ensures crank arm will not loosen or decouple from pinion spindle
  • Powder-coated, die-cast, aluminum crank arm - Superior leverage
  • Oversized, powder-coated, steel frame - Maximum loading strength and durability
  • Integrated zerk grease fitting - Easy pawl and ratchet gear lubrication
  • Powder-coated, die-cast, aluminum covers - Durable design resists corrosion, long-lasting
  • Adjustable mounting - Accommodates numerous trailer configurations
  • High-quality, 20' strap - 2” wide, four-panel webbing, polyester strap with forged snap hook
Specifications:
  • Weight Capacity (lbs): 600, 800, 1000, 1200, 1400, 1600, 1800, 2000, 2500, 3200
  • Color: Zinc
  • Finish: Zinc Plated
  • Cover: None
  • Crank Arm Lengths: 6” or 8”, 9” or 11” for 3200 only
  • Application: Freshwater
View AllClose
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
0 Reviews
Main