Premier Mounts
Premier Mounts Mounts APP4872W 1.5" NPT Adjustable Pipe Adapter 48"-72" - White
- SKU:
- 19842468
- MPN:
- app-4872w
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/17/2026 06:15:34 PM PST
- Stock Update:
- 05/17/2026 06:15:34 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The APP-4872W adjustable height suspension adapter easily connects to any Premier Mounts 1.5" NPT ceiling plate or accessory. The APP-4872W features height adjustment from 48 - 72 in. (1219.2-1828.8mm) in 1 in. (25.4mm) increments.
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | White |
| Height | 48" |
| General Information | |
| Brand Name | Premier Mounts |
| Manufacturer Website Address | http://www.premiermounts.com |
| Marketing Information | The APP-4872W adjustable height suspension adapter easily connects to any Premier Mounts 1.5" NPT ceiling plate or accessory. The APP-4872W features height adjustment from 48 - 72 in. (1219.2-1828.8mm) in 1 in. (25.4mm) increments. |
| Product Type | Mounting Pipe |
| Product Name | 1.5 in. NPT Adjustable-Height Pipe Adapter |
| Manufacturer | Premier Mounts |
| Manufacturer Part Number | APP-4872W |
| Product Model | APP-4872W |
| Product Information | |
| Maximum Load Capacity | 160 lb |
| Device Supported |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Premier Mounts Mounts APP4872W 1.5" NPT Adjustable Pipe Adapter 48"-72" - White
$212.08