Premier Mounts
Premier Mounts PP-5A Ceiling Plate
- SKU:
- 18141755
- MPN:
- pp-5a
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/18/2026 09:36:57 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $87.50 each 87.5 |
- Stock Update:
- 05/18/2026 09:36:57 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This adapter plate has a 1-1/2" threaded coupling for national tapered pipe. It is used in conjunction with 1-1/2" single-pipe adjustable-height suspension adapters (ASA-2446 or AST-2446) for drop distances of more than 3'10". Pipe coupling is slotted for safely routing signal cable through pipe interior.
Features
Additional Information:
Taiwan
Shipping weight: 3
Compatibility:
ASA-2446 or AST-2446 Adjustable height Suspension Adapter
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| General Information | |
| Brand Name | Premier Mounts |
| Manufacturer Website Address | http://www.premiermounts.com |
| Marketing Information | This adapter plate has a 1-1/2" threaded coupling for national tapered pipe. It is used in conjunction with 1-1/2" single-pipe adjustable-height suspension adapters (ASA-2446 or AST-2446) for drop distances of more than 3'10". Pipe coupling is slotted for safely routing signal cable through pipe interior. |
| Product Type | Mounting Adapter |
| Product Name | PP-5A Ceiling Plate |
| Manufacturer | Premier Mounts |
| Manufacturer Part Number | PP-5A |
| Product Model | PP-5A |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Premier Mounts PP-5A Ceiling Plate
$92.05