Presto
Presto 15" x 14" Tilt and Fold Griddle (07071)
- SKU:
- 21488988
- MPN:
- 07071_9
- Availability:
- Usually ships in 1-2 business days. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/30/2026 11:02:38 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $60.05 each 60.05 |
| Buy 3 | and pay only $56.63 each 56.63 |
| Buy 4 | and pay only $54.70 each 54.7 |
| Buy 5 or above | and pay only $53.53 each 53.53 |
- Stock Update:
- 04/30/2026 11:02:38 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Tilt-n-Fold griddle offers convenience and versatility for breakfast, lunch, and dinner. It easily adjusts from a level cooking surface for eggs and pancakes to a tilted surface for meats. Simple flip-down levers tilt the grilling surface to drain meat while cooking. For compact storage, just fold in the legs and the drip tray locks in place. It fits neatly in most standard 18-inch cabinets. The heavy cast aluminum base with premium nonstick cooking surface ensures stick-free cooking and easy cleaning. The desired cooking temperature is maintained automatically with the Control Master* heat control. Slide-out drip tray removes for quick cleanups, and the griddle is fully immersible with the heat control detached.Package Contents:
- 15" x 14" Tilt and Fold Griddle
- Instruction/ User Manual
Features
Package Contents:
UL
PFAS Disclosure:
https://www.gopresto.com/content/support/california-safe-food-disclosure
China
- 15" x 14" Tilt and Fold Griddle
- Instruction/ User Manual
Certifications & Standards:
UL
Additional Information:
PFAS Disclosure:
https://www.gopresto.com/content/support/california-safe-food-disclosure
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Power Consumption | 1200 W |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 5.65 lb |
| Length | 14.2" |
| Product Color | Black |
| Height | 1.9" |
| Width | 15" |
| Material Details | <p><li>Cast Aluminum Base</li></p> |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Presto |
| Manufacturer Website Address | http://www.gopresto.com |
| Marketing Information | The Tilt-n-Fold griddle offers convenience and versatility for breakfast, lunch, and dinner. It easily adjusts from a level cooking surface for eggs and pancakes to a tilted surface for meats. Simple flip-down levers tilt the grilling surface to drain meat while cooking. For compact storage, just fold in the legs and the drip tray locks in place. It fits neatly in most standard 18-inch cabinets. The heavy cast aluminum base with premium nonstick cooking surface ensures stick-free cooking and easy cleaning. The desired cooking temperature is maintained automatically with the Control Master* heat control. Slide-out drip tray removes for quick cleanups, and the griddle is fully immersible with the heat control detached. |
| Product Type | Electric Griddle |
| Product Name | 15" x 14" Tilt and Fold Griddle |
| Manufacturer | National Presto Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | 07071 |
| Product Line | Tilt-n-Fold |
| Technical Information | |
| Cooking Surface Width | 15" |
| Features |
|
| Cooking Area | 1 Sq. ft. |
| Fuel Type | Electric |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Presto 15" x 14" Tilt and Fold Griddle (07071)
$63.66