Presto
Presto Cool Touch Electric Griddle (07047)
- SKU:
- 21488982
- MPN:
- 07047_9
- Availability:
- Usually ships in 1-2 business days. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/30/2026 11:02:38 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 3 or above | and pay only $51.09 each 51.09 |
- Stock Update:
- 04/30/2026 11:02:38 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Great for breakfast, lunch, or dinner. Doubles as a handy buffet server.Big 10 1/2- x 16-inch cooking surface with a built-in backstop ledge for easy food handling.
Cool-touch base surrounds the cooking surface on the front and both sides.
Premium nonstick surface for stick-free cooking and easy cleaning.
Control Master® heat control maintains the proper cooking temperature automatically.
Low profile design makes an attractive presentation when using as a buffet server.
Fully immersible and dishwasher safe with the heat control removed.
Slide-out drip tray empties easily.
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Power Consumption | 1300 W |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.50 lb |
| Length | 18.4" |
| Height | 2.6" |
| Width | 11.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Presto |
| Manufacturer Website Address | http://www.gopresto.com |
| Marketing Information | Great for breakfast, lunch, or dinner. Doubles as a handy buffet server. Big 10 1/2- x 16-inch cooking surface with a built-in backstop ledge for easy food handling. Cool-touch base surrounds the cooking surface on the front and both sides. Premium nonstick surface for stick-free cooking and easy cleaning. Control Master® heat control maintains the proper cooking temperature automatically. Low profile design makes an attractive presentation when using as a buffet server. Fully immersible and dishwasher safe with the heat control removed. Slide-out drip tray empties easily. |
| Product Type | Electric Griddle |
| Product Name | Cool Touch Electric Griddle |
| Manufacturer | National Presto Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | 07047 |
| Technical Information | |
| Cooking Surface Width | 16" |
| Cooking Power | 1300 W |
| Features |
|
| Fuel Type | Electric |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Presto Cool Touch Electric Griddle (07047)
$55.51