QPower Speaker Enclosure QBOMB15VLSINGSQ
- SKU:
- MPN:
- qbomb15vlsingsq_50
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our OH warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/12/2026 11:04:19 PM PST
- Stock Update:
- 05/12/2026 11:04:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This enclosure is for (1) 15" SQUARE woofer.Enclosure uses Spray-on Black Bedliner Poly Coating
"Q BOMB" is etched in the top of the box
15 1/2"H x 4"W slot port on the right side
32"W X 17"H X 17"D
Cubic air space = 3.85 cu. ft.
Mounting depth is 11"
PROBOX Equiv. = 115SQSPB
This enclosure has an outer carton and can be shipped UPS.
CM 8-2-12
Features
Additional Information:
1 x 15" Speaker
- Finished with Durable Bed Liner
- 3/4 MDF
- High Quality Spring Loaded Terminals
Compatibility:
1 x 15" Speaker
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Medium Density Fiber (MDF) |
| Height | 17" |
| Width | 32" |
| Depth | 17" |
| General Information | |
| Brand Name | QPower |
| Manufacturer Website Address | http://www.qpowerinc.com |
| Marketing Information | Single 15" Side Ported w/Square Hole |