Rain Design
Rain Design 10058 Mstand Tablet Pro 9.7 In Space Stnd Grey Adjustble Ergonomic Ipad Stand
- SKU:
- 18167927
- MPN:
- 10058_3
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/26/2026 06:27:53 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $70.27 each 70.27 |
- Stock Update:
- 05/26/2026 06:27:53 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Features
TAA Compliant:
Yes
Taiwan
Yes
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Aluminum |
| Weight (Approximate) | 3.20 lb |
| Length | 7.10" |
| Product Color | Space Gray |
| Height | 11.40" |
| Color Family | Gray |
| Width | 5.70" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Rain Design |
| Manufacturer Website Address | http://www.raindesigninc.com |
| Marketing Information | Designed to uplift. mStand tabletpro 9.7-11" is created for iPad, iPad Air and iPad Pro 11" and the mStand tabletpro 12.9" for iPad Pro 12.9" , as a second display for Macbook with mStand, while enjoying ergonomic viewing. mStand tablet series is made of a single solid piece of aluminum with matching iPad sand-blasted and anodized finish, in silver, gold or space grey. Fits iPad with or without Smart Cover/Case. |
| Product Type | Tablet PC Stand |
| Product Name | mStand tabletpro - tablet stand - Space Grey (iPad Pro 9.7"-11") |
| Manufacturer | Rain Design, Inc |
| Manufacturer Part Number | 10058 |
| Product Line | mStand |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 9.70" |
| Height Adjustable | Yes |
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Rain Design 10058 Mstand Tablet Pro 9.7 In Space Stnd Grey Adjustble Ergonomic Ipad Stand
$75.40