RCA
Rca 25255re2 Cordless Phone - 2 X Phone Line(s) - 1 X Headset
- SKU:
- 18346085
- MPN:
- 25255re2
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:53:52 PM PST
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:53:52 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ViSYS two-line phone works great alone or build your own system. Wirelessly connects multiple RCA two-line cordless or corded/cordless phones to create a system of up to ten devicesno additional phone jacks required. Features duplex speakerphone with DECT 6.0 technology. Call waiting/caller ID, 99 name/number caller ID directory, ten one-touch speed dial buttons. Do Not Disturb with variable length settings. Call conferencing with call timer and call transfer. Desk or wall mountable. Base model plus cordless accessory handset. Answering System: Digital; Lines: 2; Telephone Type: Corded; Cordless; Caller ID/Type: Standard Display.Global Product Type:Telephones-Cordless
Features
Package Contents:
No
China
- 25255RE2 Cordless Phone
- Ac Adapter
- Belt Clip
Assembly Required:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.94 lb |
| Height | 9.9" |
| Width | 6.5" |
| Depth | 5.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Headset Port | Yes |
| Controls/Indicators | |
| Buttons & Keys Type |
|
| Display & Graphics | |
| Backlight | Yes |
| Screen Type | LCD |
| Memory | |
| Caller ID Memory | 99 |
| Phone Book/Directory Memory | 99 |
| Speed Dial Memory | 10 |
| General Information | |
| Brand Name | RCA |
| Manufacturer Website Address | http://www.thomson.net |
| Marketing Information | Corded/Cordless Two-Line Phone System features a built-in digital answering system, DECT 6.0 Technology and Call Waiting/Caller ID. Digital answering system includes 60-minute record time, greetings for work hours and after hours, settings for selectable incoming message length, call screening with audible new message alert, and remote access. Phone system includes a base with a corded receiver and handset in a charger and is expandable up to 10 cordless handsets. Phone features 10 one-touch buttons, Call Waiting/Caller ID with 99 name/number log, speakerphone, 99 name/number directory, "Do Not Disturb" settings with variable lengths, privacy setting with line lockout, redial with three-number memory, trilingual display, headset jack, and digital volume control. Handset is hearing aid compatible. Set up the handset on your desk or mount to wall. |
| Product Type | Cordless Phone |
| Product Name | 25255RE2 Cordless Phone |
| Manufacturer | Technicolor, S.A |
| Manufacturer Part Number | 25255RE2 |
| Product Model | 25255RE2 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Total Number of Phone Lines | 2 |
| Wireless Technology | DECT |
| Number of Analog Phone Lines | 2 |
| Multiple Conferencing | 2 |
| Features |
|
| Remote Access | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Rca 25255re2 Cordless Phone - 2 X Phone Line(s) - 1 X Headset