Rediform
Rediform Money Receipt Book - 300 Sheet[s] - 2 Part - Carbonless - 2.75" X 6.87" Form Size - 11" X 8" Sheet Size - 1each (S1654NCR)
- SKU:
- 18236549
- MPN:
- s1654ncr
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 05/20/2026 01:57:55 PM PST
- Stock Update:
- 05/20/2026 01:57:55 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Hardcover protects receipt sets and keeps your copy secure for a permanent record. Consecutively numbered in red. Separate box on each receipt for notations. Form Type Details: Invoice/Receipt; Dated/Undated: Undated; Forms Per Page: 4; Forms Per Page Layout: Vertical: Four Down.Form Type Details:Invoice/Receipt
Features
Assembly Required:
No
No
Mexico
No
Recycled:
No
Country of Origin:
Mexico
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color |
|
| General Information | |
| Brand Name | Rediform |
| Manufacturer Website Address | http://www.blueline.com |
| Marketing Information | Carbonless money receipts are protected by a hardbound cover. Preprinted prompts offer reminders to get all the details on your receipt including date, dollar amount, recipient, account information and payment methods. Each 11" x 8" page of the book contains four forms per page. Each form measures 2-3/4" x 6-7/8". Paper sequence is originals in safety litho white and duplicates in canary with black ink. Each two-part form is consecutively numbered in red. |
| Product Type | Receipt Book |
| Product Name | Hardbound Numbered Money Receipt Books |
| Manufacturer | Dominion Blueline, Inc |
| Manufacturer Part Number | S1654NCR |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Print Color | Red |
| Number of Forms per Sheet | 4 |
| Number of Parts | 2 |
| Carbonless Copy | Yes |
| Number of Sheets | 300 |
| Form Length | 2.75" |
| Sheet Size | 8" Width x 11" Length |
| Features | Hard Cover |
| Form Width | 6.87" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Rediform Money Receipt Book - 300 Sheet[s] - 2 Part - Carbonless - 2.75" X 6.87" Form Size - 11" X 8" Sheet Size - 1each (S1654NCR)