r-go
R-Go RGOCOUSWDWH Compact Wired Keyboard White
- SKU:
- 20692825
- MPN:
- rgocouswdwh
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, FL, IL, MS, OH warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/21/2026 02:33:35 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $53.91 each 53.91 |
| Buy 3 | and pay only $50.46 each 50.46 |
| Buy 4 or above | and pay only $49.42 each 49.42 |
- Stock Update:
- 05/21/2026 02:33:35 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This compact keyboard has all the ergonomic features for healthy typing. The compact design ensures that your hands always remain within shoulder width when using keyboard and mouse simultaneously. The light keystroke reduces muscle tension while typing. The keyboard is ultra thin, so your hands and wrists are in a relaxed, natural position while typing. This ensures better blood flow to your hands. The R-Go Compact Break keyboard indicates with LED colour signals when it is time to take a break. As you type, the light changes colour, like a traffic light. When the light turns green, it means you are working healthily. Orange indicates it is time for a short break and red that you have been working too long. Taking short breaks during your working day will increase your concentration, prevent strain injuries and keep you fit during your working day. This product works together with the R-Go Break Software that won the Benelux Office Products Award 2021.
Features
Windows
macOS
Specs
| Keyboard/Keypad | |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Keyboard/Keypad Cable Length | 4.92 ft |
| Hot Keys | Multimedia |
| Keys Layout | QWERTY |
| Keyboard/Keypad Features |
|
| Localization | English (US) |
| Keyswitch Technology | Scissors |
| Power Description | |
| Power Source | USB |
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Form Factor | Compact |
| Keyboard/Keypad Height | 0.35" |
| Weight (Approximate) | 10.93 oz |
| Keyboard/Keypad Width | 5.47" |
| Product Color | White |
| Keyboard/Keypad Length | 11.22" |
| Color Family | White |
| Interfaces/Ports | |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type C |
| General Information | |
| Brand Name | R-Go |
| Manufacturer Website Address | http://www.r-go-tools.com |
| Marketing Information | This compact keyboard has all the ergonomic features for healthy typing. The compact design ensures that your hands always remain within shoulder width when using keyboard and mouse simultaneously. The light keystroke reduces muscle tension while typing. The keyboard is ultra thin, so your hands and wrists are in a relaxed, natural position while typing. This ensures better blood flow to your hands. The R-Go Compact Break keyboard indicates with LED colour signals when it is time to take a break. As you type, the light changes colour, like a traffic light. When the light turns green, it means you are working healthily. Orange indicates it is time for a short break and red that you have been working too long. Taking short breaks during your working day will increase your concentration, prevent strain injuries and keep you fit during your working day. This product works together with the R-Go Break Software that won the Benelux Office Products Award 2021. For more information, visit our R-Go Break page . More from the Manufacturer |
| Product Type | Keyboard |
| Product Name | Compact Break Keyboard |
| Manufacturer | R-Go Tools |
| Manufacturer Part Number | RGOCOUSWDWH |
| Product Line | Compact Break |
Warranty Information