Rocstor
Rocstor Privacyview™ Premium Privacy Filter For 12.5 Edge-to-edge Widescreen Laptop - For 12.5" Notebook - 16:9 Aspect Ratio - Glossy / Matte - Unframed - Comparable To Pf125w9e - (pv0012-b1)
- SKU:
- 18167899
- MPN:
- pv0012-b1
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our NJ warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/23/2026 12:07:24 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $22.13 each 22.13 |
| Buy 3 or above | and pay only $20.07 each 20.07 |
- Stock Update:
- 05/23/2026 12:07:24 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Rocstor PrivacyView™ premium privacy and protection unframed filters provide a whole new level of security and privacy for your laptop. Rocstor 12.5" Edge-to-Edge filter, 16:9 aspect ratio privacy screen delivers the most advanced Microlouver Privacy Technology. Rocstor privacy filters can be used either in Glossy or Matte sides. The PrivacyView™ filters also protect from visual hackers and at the same time provides an amazing clear image for your direct view. Rocstor's advanced Privacy technology protects your information with tiny vertical blinds that are built on the surface of the filter which narrows the viewing angle. The information on your display would be only visible directly in front of the display up to 30 degrees away from the center of the screen and the sides are blacked out from outside of 60-degree viewing angle. Rocstor filters reduce display blue light by 37%.Use Rocstor's PrivacyView™ screen filters to support compliance with privacy regulations such as Health Insurance Portability Accountability ACT (HIPAA) and Health Information Technology for Economics and Clinical Health (HITECH). Rocstor's privacy screen filters are the means for protecting private and personal corporate, legal and medical records. Use your PrivacyView™ filters with confidence backed by exceptional Rocstor's Two-year limited warranty.
- Enhanced Microlouver technology "blacks out" side views
- Advanced privacy. Enhanced clarity.
- fit most laptop computers and netbook computers
- Screen data is visible only to persons directly in front of the display
- Will not blur or distort on-screen images
- Double sided filter: Matte or Glossy
- Reduces 37% of blue light and glare
- Excellent for use in high traffic area
- Strengthens compliance to HIPAA and HITECH requirements
- Two-year warranty
- TAA Compliant
Package Contents:
- PrivacyView Privacy Screen Filter
- Attachment Strips
- Cleaning Wipe
Features
Package Contents:
Yes
Taiwan
- PrivacyView Privacy Screen Filter
- Attachment Strips
- Cleaning Wipe
TAA Compliant:
Yes
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Durability |
|
| Height | 6.88" |
| Color Family | Black |
| Width | 11.56" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Rocstor |
| Manufacturer Website Address | http://www.rocstor.com |
| Marketing Information | The Rocstor PrivacyView™ premium privacy and protection unframed filters provide a whole new level of security and privacy for your laptop. Rocstor 12.5" Edge-to-Edge filter, 16:9 aspect ratio privacy screen delivers the most advanced Microlouver Privacy Technology. Rocstor privacy filters can be used either in Glossy or Matte sides. The PrivacyView™ filters also protect from visual hackers and at the same time provides an amazing clear image for your direct view. Rocstor's advanced Privacy technology protects your information with tiny vertical blinds that are built on the surface of the filter which narrows the viewing angle. The information on your display would be only visible directly in front of the display up to 30 degrees away from the center of the screen and the sides are blacked out from outside of 60-degree viewing angle. Rocstor filters reduce display blue light by 37%. Use Rocstor's PrivacyView™ screen filters to support compliance with privacy regulations such as Health Insurance Portability Accountability ACT (HIPAA) and Health Information Technology for Economics and Clinical Health (HITECH). Rocstor's privacy screen filters are the means for protecting private and personal corporate, legal and medical records. Use your PrivacyView™ filters with confidence backed by exceptional Rocstor's Two-year limited warranty. Enhanced Microlouver technology "blacks out" side views Advanced privacy. Enhanced clarity. fit most laptop computers and netbook computers Screen data is visible only to persons directly in front of the display Will not blur or distort on-screen images Double sided filter: Matte or Glossy Reduces 37% of blue light and glare Excellent for use in high traffic area Strengthens compliance to HIPAA and HITECH requirements Two-year warranty TAA Compliant |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Product Name | PrivacyView Privacy Screen Filter |
| Manufacturer | Rocstor |
| Manufacturer Part Number | PV0012-B1 |
| Product Line | Privacyview |
| Technical Information | |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Display Type Supported | LCD |
| Widescreen | Yes |
| Anti-glare | Yes |
| Features |
|
| Device Supported | Notebook |
| Orientation | Landscape |
| Display Size Supported | 12.5" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Rocstor Privacyview™ Premium Privacy Filter For 12.5 Edge-to-edge Widescreen Laptop - For 12.5" Notebook - 16:9 Aspect Ratio - Glossy / Matte - Unframed - Comparable To Pf125w9e - (pv0012-b1)
$28.05