Rocstor
Rocstor ErgoReach Mounting Arm for Monitor, LCD Display, LED Display - Black - Landscape/Portrait (y10n006-b1)
- SKU:
- 20692681
- MPN:
- y10n006-b1
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our MS warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/17/2026 12:51:41 AM PST
- Stock Update:
- 05/17/2026 12:51:41 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Rocstor ErgoReach EP4 Premium Triple Screen Monitor Mount - your ultimate solution to create a seamless, organized, and efficient workspace. Designed to accommodate up to three displays, each ranging from 17" to 32" , this heavy-duty pole mount offers you a panoramic view of your tasks. With a substantial weight capacity of 9kg (19.8lbs) per screen, it provides you two installation options including desk clamp and grommet for seamless integration into a variety of workspace configurations. What sets this mount apart is its seamless tilt range of ±45° and swivel range of ±15°, allowing for effortless and ergonomic adjustments that reduce eye strain and maximize comfort.
The detachable VESA plate design and individual height adjustment simplifies the monitor installation process and allows you to achieve precise monitor alignment. The integrated cable clip management system ensures no cable disrupts the aesthetic of your workspace. Seamless switching between portrait and landscape orientations allows you to accommodate diverse viewing preferences and enhance the overall workflow. Crafted from a combination of steel, aluminum, and plastic and featuring a powder coating finish, this mount guarantees durable and long-lasting performance. Rocstor ErgoReach EP4 Premium Triple Screen Monitor Mount brings together form and function in a sleek and stylish design. This ErgoReach EP4 Premium Triple Screen Monitor Mount is backed by Rocstor's 5-year warranty and lifetime free technical support. Don't miss out on this game-changing solution-experience the Rocstor difference today!
Package Contents:
- 1 x Pole
- 1 x Left Monitor Arm
- 1 x Right Monitor Arm
- 1 x Crossbar
- 1 x Grommet Collar
- 1 x Grommet Plate
- 1 x Desk Clamp
- 2 x End Caps
- 2 x Arm Caps
- 4 x Cable-management Clips
- 2 x Thumbscrews
- 2 x VESA Monitor Mounts
- 5 x Rubber Pads
- 1 x 3 mm Allen Key
- 1 x 5 mm Allen Key
- 12 x M4x14 mm Screws
- 12 x M5x14 mm Screws
- 12 x Washers
- 1 x Instruction Manual
Features
- 1 x Pole
- 1 x Left Monitor Arm
- 1 x Right Monitor Arm
- 1 x Crossbar
- 1 x Grommet Collar
- 1 x Grommet Plate
- 1 x Desk Clamp
- 2 x End Caps
- 2 x Arm Caps
- 4 x Cable-management Clips
- 2 x Thumbscrews
- 2 x VESA Monitor Mounts
- 5 x Rubber Pads
- 1 x 3 mm Allen Key
- 1 x 5 mm Allen Key
- 12 x M4x14 mm Screws
- 12 x M5x14 mm Screws
- 12 x Washers
- 1 x Instruction Manual
Environmentally Friendly:
Yes
Application/Usage:
Workspace
Environmental Compliance:
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Steel |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Form Factor | Desk |
| Weight (Approximate) | 14.33 lb |
| Length | 18.50" |
| Product Color | Black |
| Height | 14.10" |
| Color Family | Black |
| Width | 10.40" |
| Finishing | Powder Coated |
| Mounting Pattern |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Rocstor |
| Manufacturer Website Address | http://www.rocstor.com |
| Marketing Information | Rocstor ErgoReach EP4 Premium Triple Screen Monitor Mount - your ultimate solution to create a seamless, organized, and efficient workspace. Designed to accommodate up to three displays, each ranging from 17" to 32" , this heavy-duty pole mount offers you a panoramic view of your tasks. With a substantial weight capacity of 9kg (19.8lbs) per screen, it provides you two installation options including desk clamp and grommet for seamless integration into a variety of workspace configurations. What sets this mount apart is its seamless tilt range of ±45° and swivel range of ±15°, allowing for effortless and ergonomic adjustments that reduce eye strain and maximize comfort. The detachable VESA plate design and individual height adjustment simplifies the monitor installation process and allows you to achieve precise monitor alignment. The integrated cable clip management system ensures no cable disrupts the aesthetic of your workspace. Seamless switching between portrait and landscape orientations allows you to accommodate diverse viewing preferences and enhance the overall workflow. Crafted from a combination of steel, aluminum, and plastic and featuring a powder coating finish, this mount guarantees durable and long-lasting performance. Rocstor ErgoReach EP4 Premium Triple Screen Monitor Mount brings together form and function in a sleek and stylish design. This ErgoReach EP4 Premium Triple Screen Monitor Mount is backed by Rocstor's 5-year warranty and lifetime free technical support. Don't miss out on this game-changing solution-experience the Rocstor difference today! |
| Product Type | Mounting Arm |
| Product Name | Desk-Mount Triple Monitor Arm - Articulating |
| Manufacturer | Rocstor |
| Manufacturer Part Number | Y10N006-B1 |
| Product Line | ErgoReach |
| Product Information | |
| Minimum Load Capacity | 19.84 lb |
| Maximum Screen Size Supported | 32" |
| Height Adjustable | Yes |
| Number of Displays Supported | 3 |
| Maximum Load Capacity | 59.52 lb |
| Features |
|
| Device Supported |
|
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Minimum Screen Size Supported | 17" |
Warranty Information