Rocstor
Rocstor ErgoReach Y10N020-S1 Mounting Arm for Flat Panel Display, Curved Screen Display, Monitor - Silver - Landscape/Portrait
- SKU:
- 20692759
- MPN:
- y10n020-s1
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/14/2026 06:31:25 PM PST
- Stock Update:
- 05/14/2026 06:31:25 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Rocstor ErgoReach ED3 Premium Aluminum Single Ergonomic Monitor Arm is an ideal solution to a more productive and organized workspace. Designed to accommodate monitors up to 34 inches, with a substantial weight capacity of 19.8lbs per screen, this monitor arm allows you to optimize your productivity with comfort and style.The Rocstor ErgoReach ED3 boasts a high-quality spring-assisted mechanism that offers smooth and stable tilting up to ±90° Range and swiveling up to ±90° Range. Adjust your monitor to the perfect viewing angle and posture with fingertip control.
The quick-release detachable VESA plate simplifies installation, while built-in cable management keeps your workspace clean and organized. The additional base space allows USB cables to pass through, addressing your data and device charging needs. This monitor arm provides you two mounting options including both desk clamp and grommet for seamless integration into a variety of workspace configurations. It caters to both portrait and landscape orientations to match varying viewing needs. Its sleek aluminum design guarantees long-lasting performance and enhanced counterbalance experience for effortless adjustments. ThisErgoReach ED3 Premium Aluminum Single Ergonomic Monitor Arm is backed by Rocstor's 5 year warranty and lifetime free technical support.
Package Contents:
- Single Desk-Mount Monitor Arm - Full Motion - Heavy-Duty Silver
- 1 x VESA Monitor Mount
- 1 x Grommet Base Plate
- 1 x Grommet Plate
- 1 x L Bracket
- 1 x Desk Clamp
- 1 x Hex Key Holder
- 1 x Grommet Screw
- 1 x Grommet Knob
- 2 x Rubber Pads
- 1 x 4 mm Hex Key
- 1 x 5 mm Hex Key
- 1 x 6 mm Hex Key
- 4 x M4x12 mm Thumbscrews
- 4 x M5x12 mm Screws
- 4 x Washers
- 4 x Spacers
- 5 x Clamp Screws
- 1 x Instruction Manual
Features
- Single Desk-Mount Monitor Arm - Full Motion - Heavy-Duty Silver
- 1 x VESA Monitor Mount
- 1 x Grommet Base Plate
- 1 x Grommet Plate
- 1 x L Bracket
- 1 x Desk Clamp
- 1 x Hex Key Holder
- 1 x Grommet Screw
- 1 x Grommet Knob
- 2 x Rubber Pads
- 1 x 4 mm Hex Key
- 1 x 5 mm Hex Key
- 1 x 6 mm Hex Key
- 4 x M4x12 mm Thumbscrews
- 4 x M5x12 mm Screws
- 4 x Washers
- 4 x Spacers
- 5 x Clamp Screws
- 1 x Instruction Manual
Environmentally Friendly:
Yes
Application/Usage:
Workspace
Environmental Compliance:
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Form Factor | Desk |
| Weight (Approximate) | 8.73 lb |
| Length | 24.60" |
| Product Color | Silver |
| Height | 15.20" |
| Color Family | Silver |
| Width | 17.30" |
| Finishing | Silver |
| Mounting Pattern |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Rocstor |
| Manufacturer Website Address | http://www.rocstor.com |
| Marketing Information | Rocstor ErgoReach ED3 Premium Aluminum Single Ergonomic Monitor Arm is an ideal solution to a more productive and organized workspace. Designed to accommodate monitors up to 34 inches, with a substantial weight capacity of 19.8lbs per screen, this monitor arm allows you to optimize your productivity with comfort and style.The Rocstor ErgoReach ED3 boasts a high-quality spring-assisted mechanism that offers smooth and stable tilting up to ±90° Range and swiveling up to ±90° Range. Adjust your monitor to the perfect viewing angle and posture with fingertip control. The quick-release detachable VESA plate simplifies installation, while built-in cable management keeps your workspace clean and organized. The additional base space allows USB cables to pass through, addressing your data and device charging needs. This monitor arm provides you two mounting options including both desk clamp and grommet for seamless integration into a variety of workspace configurations. It caters to both portrait and landscape orientations to match varying viewing needs. Its sleek aluminum design guarantees long-lasting performance and enhanced counterbalance experience for effortless adjustments. ThisErgoReach ED3 Premium Aluminum Single Ergonomic Monitor Arm is backed by Rocstor's 5 year warranty and lifetime free technical support. |
| Product Type | Mounting Arm |
| Product Name | Single Desk-Mount Monitor Arm - Full Motion - Heavy-Duty Silver |
| Manufacturer | Rocstor |
| Manufacturer Part Number | Y10N020-S1 |
| Product Model | Y10N020-S1 |
| Product Line | ErgoReach |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 34" |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Maximum Load Capacity | 19.84 lb |
| Features |
|
| Device Supported |
|
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Minimum Screen Size Supported | 17" |
Warranty Information