Rocstor
Rocstor Premium USB-C to Gigabit Ethernet with USB-C 100W Power Delivery PD 3.0 Adapter (y10a340-b1)
- SKU:
- 21002973
- MPN:
- y10a340-b1
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/14/2026 06:32:05 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $29.51 each 29.51 |
| Buy 3 | and pay only $26.45 each 26.45 |
| Buy 4 | and pay only $25.20 each 25.2 |
| Buy 5 or above | and pay only $24.44 each 24.44 |
- Stock Update:
- 05/14/2026 06:32:05 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Rocstor's USB-C to Gigabit Ethernet Port Adapter, complete with a Type-C charging port, provides seamless and reliable network connectivity for your host computer. This adapter allows for efficient internet access through its Gigabit Ethernet port, while the USB-C female port supports simultaneous charging and powering of the adapter. Compatible with MacBooks, Google's Chromebook Pixel, and other USB-C supported devices, this versatile adapter enhances your connectivity options.
Engineered for ease of use, the adapter supports plug-and-play functionality, requiring no additional driver software. It delivers high-speed 1G Ethernet support and includes features like auto driver installation and twisted pair crossover detection. Whether you're working with a laptop, PC, or mobile device, this adapter ensures you stay connected and powered up. Backed by Rocstor 2-year limited warranty and lifetime free technical support.
Package Contents:
- Premium USB-C to Gigabit Ethernet with USB-C 100W Power Delivery PD 3.0 Adapter
- 1 x User Manual
Features
- Premium USB-C to Gigabit Ethernet with USB-C 100W Power Delivery PD 3.0 Adapter
- 1 x User Manual
Environmentally Friendly:
Yes
Application/Usage:
Network
Device Supported:
Chromebook
Mac
Notebook
PC
Country of Origin:
Vietnam
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.80 oz |
| Height | 0.5" |
| Width | 1.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 2 |
| Host Interface | USB Type C |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| USB Standard | USB Type C |
| General Information | |
| Brand Name | Rocstor |
| Manufacturer Website Address | http://www.rocstor.com |
| Marketing Information | Rocstor's USB-C to Gigabit Ethernet Port Adapter, complete with a Type-C charging port, provides seamless and reliable network connectivity for your host computer. This adapter allows for efficient internet access through its Gigabit Ethernet port, while the USB-C female port supports simultaneous charging and powering of the adapter. Compatible with MacBooks, Google's Chromebook Pixel, and other USB-C supported devices, this versatile adapter enhances your connectivity options. Engineered for ease of use, the adapter supports plug-and-play functionality, requiring no additional driver software. It delivers high-speed 1G Ethernet support and includes features like auto driver installation and twisted pair crossover detection. Whether you're working with a laptop, PC, or mobile device, this adapter ensures you stay connected and powered up. Backed by Rocstor 2-year limited warranty and lifetime free technical support. |
| Product Type | Gigabit Ethernet Adapter |
| Product Name | Premium USB-C to Gigabit Ethernet with USB-C 100W Power Delivery PD 3.0 Adapter |
| Manufacturer | Rocstor |
| Manufacturer Part Number | Y10A340-B1 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network & Communication | |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Technical Information | |
| Features |
|
Warranty Information