Rocstor
Rocstor Premium USB C to HDMI 2.0 or DisplayPort 1.4a Monitor Adapter - MST Mode (y10a268-b1)
- SKU:
- 19094494
- MPN:
- y10a268-b1
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/15/2026 11:46:30 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $37.77 each 37.77 |
| Buy 3 | and pay only $35.66 each 35.66 |
| Buy 4 | and pay only $33.72 each 33.72 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $33.08 each 33.08 |
| Buy 10 or above | and pay only $31.84 each 31.84 |
- Stock Update:
- 05/15/2026 11:46:30 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Rocstor Premium USB-C™ Multiport Video Adapter - 8K 60Hz USB C to HDMI® 2.0 or DisplayPort™ 1.4a Monitor Adapter - USB-C to 8K 60Hz HDMI & DisplayPort 1.4a - Supports DSC1.1/1.2a, HBR3, Dynamic HDR10+, HDCP1.4 & HDCP2.3, 1 TO 32 Channels 19kHz audio output- Dual-video output up to 4K/60Hz with MST mode or Single up to 8K - Thunderbolt™ 3/4 Compatible - Black
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.99 oz |
| Product Color | Black |
| Height | 0.5" |
| Width | 1.8" |
| Depth | 1.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Rocstor |
| Manufacturer Website Address | http://www.rocstor.com |
| Marketing Information | Rocstor Premium USB-C multiport video adapter provides the perfect solution for connecting a USB Type-C laptop to an HDMI or DisplayPort display or TV. This adapter supports dual-video output up to 4K/60Hz with MST mode or single-port video output up to 8K 30Hz. It also supports High Dynamic Range (HDR10+). Additionally, it supports DSC1.1/1.2a or uncompressed video, HBR3, 6/8/10/12 bit color depth, pixel format RGB/YCbCr4:4:4/YCbCr4:2:2/YCbCr4:2:0, HDCP1.4 & HDCP2.3 specifications and more. With HDR10+ support, users can enjoy crisp & sharp images with increased clarity, contrast, brightness and colors for greater luminosity than standard digital imaging This adapter provides seamless functionality without any additional drivers required. The HDMI and DisplayPort outputs on the USB-C video adapter allows you to take advantage of the audio and video functionalities & capabilities that are built into your computer's USB-C connection. The HDMI or DisplayPort output delivers amazing & astonishing quality of UHD to your 4K 60Hz or 8K at 30Hz display. Compatible with Dell ®, HP ®, Lenovo ®, Apple ® MacBook ®, MacBook Pro ®, or Any Laptop. MST functionality only available on Windows based computers. The adapter is compatible with USB-C DP Alt Mode devices. Backed by Rocstor's 3-year warranty and free lifetime technical support. |
| Product Type | A/V Adapter |
| Product Name | Premium USB C to HDMI 2.0 or DisplayPort 1.4a Monitor Adapter - MST Mode |
| Manufacturer | Rocstor |
| Manufacturer Part Number | Y10A268-B1 |
| Technical Information | |
| Connector on Second End Details |
|
| Connector on First End Details | USB Type C |
| Connector Type on First End | USB Type C |
| Connector Type on Second End |
|
| Features |
|
| Adapter Type | DisplayPort/HDMI/USB-C |
| Maximum Resolution Supported | 7680 x 4320 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Rocstor Premium USB C to HDMI 2.0 or DisplayPort 1.4a Monitor Adapter - MST Mode (y10a268-b1)
$42.76