Rocstor
Rocstor Premium USB-C to USB-A Hub with 100W Power Delivery (y10a254-a1)
- SKU:
- 18576297
- MPN:
- y10a254-a1
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our MS warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/21/2026 12:12:44 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $30.64 each 30.64 |
| Buy 3 - 4 | and pay only $27.94 each 27.94 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $25.61 each 25.61 |
| Buy 10 - 14 | and pay only $24.34 each 24.34 |
| Buy 15 or above | and pay only $23.92 each 23.92 |
- Stock Update:
- 05/21/2026 12:12:44 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Rocstor Premium USB-C® to USB-A® Hub with 100W Power Delivery, This premium Rocstor is a USB-C to three(3) USB 3.0, Type-C Data and PD Charging Adapter. The USB 3.0 port allows you to connect USB device or another hub to the host USB-C computer; the USB-C female port supports both PD Charging and data. It can work on Macbook or Google new Chromebook Pixel and other USB-C supported devices.
Features
Platform Supported:
Vietnam
ChromeOS
Mac
PC
Country of Origin:
Vietnam
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Portable |
| Weight (Approximate) | 2.10 oz |
| Length | 3.3" |
| Product Color | Gray Aluminum |
| Height | 0.5" |
| Width | 1.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.1 Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| General Information | |
| Brand Name | Rocstor |
| Manufacturer Website Address | http://www.rocstor.com |
| Marketing Information | Rocstor Premium USB-C® to USB-A® Hub with 100W Power Delivery, This premium Rocstor is a USB-C to three(3) USB 3.0, Type-C Data and PD Charging Adapter. The USB 3.0 port allows you to connect USB device or another hub to the host USB-C computer; the USB-C female port supports both PD Charging and data. It can work on Macbook or Google new Chromebook Pixel and other USB-C supported devices. |
| Product Type | USB Hub |
| Product Name | Premium USB-C to USB-A Hub with 100W Power Delivery |
| Manufacturer | Rocstor |
| Manufacturer Part Number | Y10A254-A1 |
| Product Line | Premium |
| Technical Information | |
| Host Interface | USB 3.1 Type C |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Rocstor Premium USB-C to USB-A Hub with 100W Power Delivery (y10a254-a1)
$35.84