Rocstor
Rocstor Premium DisplayPort 1.4 to Tripple HDMI 4K Adapter Y10A314B1
- SKU:
- 20939986
- MPN:
- y10a314-b1
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 05/17/2026 02:54:59 AM PST
- Stock Update:
- 05/17/2026 02:54:59 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Rocstor's Premium DisplayPort 1.4 to Tripple HDMI 4K Adapter is designed to extend the display capabilities of a DisplayPort-based host to three HDMI ports, each supporting ultra-high-definition video. This adapter supports DP 1.4 alt mode, enabling the output of dual 4K/60Hz videos or triple videos (one at 4K/60Hz and two at 4K/30Hz) simultaneously under MST mode. Ideal for enhancing productivity and delivering superior visual experiences, this adapter is perfect for professional and entertainment setups.
The Rocstor adapter ensures compatibility and seamless integration with various systems. It supports HDR, HDCP 2.2 & 1.4, and a wide range of color depths and formats, ensuring vivid and lifelike visuals. The inclusion of a micro USB to USB-A cable for power further enhances its functionality, making it a robust solution for expanding display options with reliable performance. Backed by Rocstor 3-year limited warranty and lifetime free technical support.
Package Contents:
- Premium DisplayPort 1.4 to Tripple HDMI 4K Adapter
- 1 x Micro USB to USB-A Cable
- 1 x User Manual
Features
- Premium DisplayPort 1.4 to Tripple HDMI 4K Adapter
- 1 x Micro USB to USB-A Cable
- 1 x User Manual
Operating System Compatibility:
Windows 8
Windows 10
Windows 11
ChromeOS
Mac OS
macOS Ventura 13.0
macOS Monterey 12.0
macOS Big Sur 11.0
macOS Catalina 10.15
macOS Mojave 10.14
Mac OS X 10.13 High Sierra
Compatibility:
Notebooks:
- Chromebook
- Dell XPS
- Apple MacBook
- Microsoft Surface
Microsoft - Surface Tablet
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
Vietnam
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.98 oz |
| Length | 3.9" |
| Product Color | Black |
| Height | 0.5" |
| Color Family | Black |
| Width | 1.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Rocstor |
| Manufacturer Website Address | http://www.rocstor.com |
| Marketing Information | Rocstor's Premium DisplayPort 1.4 to Tripple HDMI 4K Adapter is designed to extend the display capabilities of a DisplayPort-based host to three HDMI ports, each supporting ultra-high-definition video. This adapter supports DP 1.4 alt mode, enabling the output of dual 4K/60Hz videos or triple videos (one at 4K/60Hz and two at 4K/30Hz) simultaneously under MST mode. Ideal for enhancing productivity and delivering superior visual experiences, this adapter is perfect for professional and entertainment setups. The Rocstor adapter ensures compatibility and seamless integration with various systems. It supports HDR, HDCP 2.2 & 1.4, and a wide range of color depths and formats, ensuring vivid and lifelike visuals. The inclusion of a micro USB to USB-A cable for power further enhances its functionality, making it a robust solution for expanding display options with reliable performance. Backed by Rocstor 3-year limited warranty and lifetime free technical support. |
| Product Type | A/V Adapter |
| Product Name | Premium DisplayPort 1.4 to Tripple HDMI 4K Adapter |
| Manufacturer | Rocstor |
| Manufacturer Part Number | Y10A314-B1 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on Second End Details |
|
| Connector on First End Details | 1 x DisplayPort 1.4 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on First End | DisplayPort 1.4 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End |
|
| Connector Gender on Second End | Female |
| Features |
|
| Adapter Type | DisplayPort/HDMI/Micro USB |
| Maximum Resolution Supported | 3840 x 2160 |
Warranty Information