Rocstor
Rocstor Y10A325B1 USB4 40Gbps Portable Dock
- SKU:
- 21002901
- MPN:
- y10a325-b1
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/24/2026 12:51:17 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $38.29 each 38.29 |
| Buy 3 | and pay only $36.23 each 36.23 |
| Buy 4 or above | and pay only $34.23 each 34.23 |
- Stock Update:
- 05/24/2026 12:51:17 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Rocstor HDMI to DisplayPort 8K Adapter with USB Type-A Power Connection provides a seamless solution for transmitting signals from HDMI sources, such as DVI, tablets, and PCs, to DisplayPort display devices like TVs, monitors, and projectors. This adapter supports DP 1.4 Alt Mode, enabling stunning resolutions of up to 8K@30Hz or 4K@120Hz. The addition of a USB Type-A power connection ensures reliable performance without the need for an additional power adapter.
Designed for broad compatibility, this adapter works seamlessly with USB-C and Thunderbolt 3/4 hosts, as well as Windows and MacOS systems, including devices with Apple M1, M2, and M3 processors. It includes advanced features such as HDR support, multiple color formats, and HDCP compliance, ensuring secure and vibrant video output. Whether for professional use or entertainment, this adapter enhances connectivity and display capabilities, delivering high- quality visuals across various devices. Backed by Rocstor 3-year limited warranty and lifetime free technical support.
Package Contents:
- RD14 USB4 40Gbps Portable Dock
- 1x User Manual
Features
- RD14 USB4 40Gbps Portable Dock
- 1x User Manual
Compatibility:
- Apple MacBook Pro, MacBook Air
- Microsoft - Surface
Country of Origin:
Vietnam
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 11.70 oz |
| Length | 7.4" |
| Product Color | Silver |
| Height | 0.8" |
| Color Family | Silver |
| Width | 3.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Rocstor |
| Manufacturer Website Address | http://www.rocstor.com |
| Marketing Information | The Rocstor HDMI to DisplayPort 8K Adapter with USB Type-A Power Connection provides a seamless solution for transmitting signals from HDMI sources, such as DVI, tablets, and PCs, to DisplayPort display devices like TVs, monitors, and projectors. This adapter supports DP 1.4 Alt Mode, enabling stunning resolutions of up to 8K@30Hz or 4K@120Hz. The addition of a USB Type-A power connection ensures reliable performance without the need for an additional power adapter. Designed for broad compatibility, this adapter works seamlessly with USB-C and Thunderbolt 3/4 hosts, as well as Windows and MacOS systems, including devices with Apple M1, M2, and M3 processors. It includes advanced features such as HDR support, multiple color formats, and HDCP compliance, ensuring secure and vibrant video output. Whether for professional use or entertainment, this adapter enhances connectivity and display capabilities, delivering high- quality visuals across various devices. Backed by Rocstor 3-year limited warranty and lifetime free technical support. |
| Product Type | A/V Adapter |
| Product Name | RD14 USB4 40Gbps Portable Dock |
| Manufacturer | Rocstor |
| Manufacturer Part Number | Y10A325-B1 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x DisplayPort 1.4 Digital Audio/Video - Female |
| Connector on First End Details |
|
| Connector Type on First End |
|
| Connector Type on Second End | DisplayPort 1.4 Digital Audio/Video - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Features |
|
| Maximum Digital Display Resolution | 7680 x 4320 |
| Adapter Type | DisplayPort/HDMI/USB |
Warranty Information