Rocstor
Rocstor Y10A332B1 Headphone and Microphone Audio Adapter
- SKU:
- 21002943
- MPN:
- y10a332-b1
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 05/18/2026 02:27:08 AM PST
- Stock Update:
- 05/18/2026 02:27:08 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Rocstor Type-C audio adapter is an external sound card featuring stereo (black) and microphone (red) ports. This adapter allows seamless connectivity between any Type-C-enabled PC or laptop and your 3.5mm audio devices such as headphones, headsets, speakers, or microphones. Enjoy your favorite music or record audio with ease while using your USB- enabled PC or other USB host devices.
The Rocstor Premium USB-C to 3.5mm Stereo Speaker/Headphone and Microphone Audio Adapter supports dual-channel 2.0 and features a signal-to-noise ratio of 93dB. It includes a 3.5mm female microphone port that supports TRS and a 3.5mm female speaker/headphone connector compatible with CTIA standards. This adapter is USB bus-powered and compatible with USB Type-C, Thunderbolt 3/4, and various operating systems including Mac OS 8.6 or above, Linux, Chrome OS, and Windows XP, 7, 8, 10, and 11. Backed by Rocstor 2-year limited warranty and lifetime free technical support.
Package Contents:
- Premium USB-C to 3.5mm Stereo Speaker / Headphone and Microphone Audio Adapter
- 1 x User Manual
Features
- Premium USB-C to 3.5mm Stereo Speaker / Headphone and Microphone Audio Adapter
- 1 x User Manual
Country of Origin:
Vietnam
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.28 oz |
| Length | 9.5" |
| Product Color | Black |
| Height | 0.5" |
| Color Family | Black |
| Width | 7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Rocstor |
| Manufacturer Website Address | http://www.rocstor.com |
| Marketing Information | The Rocstor Type-C audio adapter is an external sound card featuring stereo (black) and microphone (red) ports. This adapter allows seamless connectivity between any Type-C-enabled PC or laptop and your 3.5mm audio devices such as headphones, headsets, speakers, or microphones. Enjoy your favorite music or record audio with ease while using your USB- enabled PC or other USB host devices. The Rocstor Premium USB-C to 3.5mm Stereo Speaker/Headphone and Microphone Audio Adapter supports dual-channel 2.0 and features a signal-to-noise ratio of 93dB. It includes a 3.5mm female microphone port that supports TRS and a 3.5mm female speaker/headphone connector compatible with CTIA standards. This adapter is USB bus-powered and compatible with USB Type-C, Thunderbolt 3/4, and various operating systems including Mac OS 8.6 or above, Linux, Chrome OS, and Windows XP, 7, 8, 10, and 11. Backed by Rocstor 2-year limited warranty and lifetime free technical support. |
| Product Type | Audio Adapter |
| Product Name | Premium USB-C to 3.5mm Stereo Speaker / Headphone and Microphone Audio Adapter |
| Manufacturer | Rocstor |
| Manufacturer Part Number | Y10A332-B1 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on Second End Details |
|
| Connector on First End Details | 1 x USB Type C - Male |
| Connector Type on First End | USB Type C - Male |
| Connector Type on Second End |
|
| Connector Gender on Second End | Female |
| Features | Plug and Play |
| Adapter Type | Mini-phone/USB-C |
Warranty Information