Rocstor
Rocstor Y10E014B1 Fan Set for SolidRack 6U/9U/12U Racks - 2 Pack
- SKU:
- 20517121
- MPN:
- y10e014-b1_3
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our TX warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/15/2026 09:30:50 PM PST
- Stock Update:
- 05/15/2026 09:30:50 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
To keep your SolidRack wall cabinet cool, install the premium Fan Set for Wall Rack Cabinet in the ceiling of the rack. This fan kit arrives with two pre-assembled fans, and includes strong but quiet ball bearings, and an easy-to-install power connection that fits flush into the ceiling of your rack mount wall cabinet. Compatible with SolidRack wall mount 6U (Y10E001-B1, Y10E004-B1). 9U (Y10E002-B1, Y10E005-B1), and 12U (Y10E003-B1, Y10E006-B1) racks.Feature
? Design of the product helps extend the life of the rack-mounted equipment by providing additional airflow to decrease heat buildup.? Attaches simply to the ceiling of wall-mount 6U, 9U, 12U SolidRack cabinets
? Ball bearing fans with a 40-44dB noise level rating are strong and silent
? Five-year limited warranty
Features
Environmentally Friendly:
Yes
Compatible SolidRack Wall Mount Racks:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
Yes
Application/Usage:
Rack
Cabinet
Compatibility:
Compatible SolidRack Wall Mount Racks:
- 6U (Y10E001-B1, Y10E004-B1)
- 9U (Y10E002-B1, Y10E005-B1)
- 12U (Y10E003-B1, Y10E006-B1)
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 2.86 lb |
| Fan Width | 14.17" |
| Product Color | Black |
| Fan Depth | 2.17" |
| Fan Height | 7.48" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Fan Information | |
| Number of Fans | 2 |
| Fan Bearing Type | Ball Bearing |
| Noise Levels | 44 dB |
| Maximum Airflow | 76 CFM |
| Fan Speed (Max) | 2700 rpm |
| General Information | |
| Brand Name | Rocstor |
| Manufacturer Website Address | http://www.rocstor.com |
| Marketing Information | To keep your SolidRack wall cabinet cool, install the premium Fan Set for Wall Rack Cabinet in the ceiling of the rack. This fan kit arrives with two pre-assembled fans, and includes strong but quiet ball bearings, and an easy-to-install power connection that fits flush into the ceiling of your rack mount wall cabinet. Compatible with SolidRack wall mount 6U (Y10E001-B1, Y10E004-B1). 9U (Y10E002-B1, Y10E005-B1), and 12U (Y10E003-B1, Y10E006-B1) racks. Feature ? Design of the product helps extend the life of the rack-mounted equipment by providing additional airflow to decrease heat buildup. ? Attaches simply to the ceiling of wall-mount 6U, 9U, 12U SolidRack cabinets ? Ball bearing fans with a 40-44dB noise level rating are strong and silent ? Five-year limited warranty |
| Product Type | Cooling Fan |
| Product Name | SolidRack Fan for Wall Rack Cabinet - US 110v-120v - 2 Pack |
| Manufacturer | Rocstor |
| Manufacturer Part Number | Y10E014-B1 |
| Packaged Quantity | 2 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Rocstor Y10E014B1 Fan Set for SolidRack 6U/9U/12U Racks - 2 Pack
$104.25