Rocstor
Rocstor Y10E021B1 Universal Vented Rack Mount Shelf
- SKU:
- 20591626
- MPN:
- y10e021-b1
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, MS, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/18/2026 11:44:36 PM PST
- Stock Update:
- 05/18/2026 11:44:36 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Add a vented, stable shelf into almost any server rack or cabinet. Any conventional 19-inch server rack or cabinet will accommodate the SolidRack Vented Shelf (1U). These ventilated rack shelves increase airflow and aid in reducing rack temperatures. For storing compact, non-rack mount equipment in your rack, the sturdy shelf has a weight capacity of 175lb pounds (80 kg).
Package Contents:
- Rack Shelf
- Mounting Hardware
Features
Package Contents:
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- Rack Shelf
- Mounting Hardware
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Cold-rolled Steel (CRS) |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Width | 19" |
| Product Color | Black |
| Maximum Weight Capacity | 176.37 lb |
| Depth | 25.6" |
| Rack Height | 1U |
| General Information | |
| Brand Name | Rocstor |
| Manufacturer Website Address | http://www.rocstor.com |
| Marketing Information | Add a vented, stable shelf into almost any server rack or cabinet. Any conventional 19-inch server rack or cabinet will accommodate the SolidRack Vented Shelf (1U). These ventilated rack shelves increase airflow and aid in reducing rack temperatures. For storing compact, non-rack mount equipment in your rack, the sturdy shelf has a weight capacity of 175lb pounds (80 kg). |
| Product Type | Rack Shelf |
| Product Name | Rack Shelf |
| Manufacturer | Rocstor |
| Manufacturer Part Number | Y10E021-B1 |
| Technical Information | |
| Rack Type | Open Frame |
| Features | Vented |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Rocstor Y10E021B1 Universal Vented Rack Mount Shelf
$67.19