Rocstor
Rocstor Y10N005B1 Dual Monitor Pole Mount for Two 32" Displays
- SKU:
- 20692675
- MPN:
- y10n005-b1
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our MS warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/17/2026 12:51:41 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $52.40 each 52.4 |
- Stock Update:
- 05/17/2026 12:51:41 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Rocstor ErgoReach EP3 Premium Dual Monitor Mount is an exceptional solution for optimizing your workspace. With a C-Clamp and Grommet design, this versatile mount is designed to support two displays of up to 32 inches each, with a substantial weight capacity of 9kg (19.8lbs) per screen. This stylish and heavy-duty pole mount offers a range of adjustments, including ergonomic tilt up to ±45° and swivel up to ±15°, allowing you to customize your viewing angles for maximum comfort. With a quick-release VESA plate and individual height adjustment, setup is a breeze, and your monitors can be perfectly aligned to your preferences. The Rocstor ErgoReach EP3 caters to both portrait and landscape orientations to match varying viewing needs. The integrated cable clip management system ensures a clutter-free and organized workspace. Crafted from a robust combination of aluminum, steel, and plastic, this mount guarantees long-lasting performance. The two included installation options, desk clamp and grommet, provide flexibility for your workspace setup. Elevate your workspace's efficiency with the Rocstor ErgoReach EP3 that maximizes your productivity while minimizing desk clutter. This ErgoReach EP3 Premium Dual Monitor Mount is backed by Rocstor's 5-year warranty and lifetime free technical support.
Package Contents:
- 1 x Column
- 1 x Desk-Mount Clamp
- 2 x Monitor Arms
- 2 x VESA Adapters
- 2 x Cable-Management Clips (Column)
- 2 x Cable-Management Clips (Monitor Arm)
- 2 x End Caps
- 2 x End-Cap Screws
- 1 x Grommet-Mounting Adapter
- 1 x Grommet-Mount Plate
- 1 x Hex Key
- 1 x Hex Key Screwdriver
- 5 x Rubber Pads
- 8 x M4x14 Screws
- 8 x M5x14 Screws
- 8 x Flat Washers
- 1 x Instruction Manual
Features
- 1 x Column
- 1 x Desk-Mount Clamp
- 2 x Monitor Arms
- 2 x VESA Adapters
- 2 x Cable-Management Clips (Column)
- 2 x Cable-Management Clips (Monitor Arm)
- 2 x End Caps
- 2 x End-Cap Screws
- 1 x Grommet-Mounting Adapter
- 1 x Grommet-Mount Plate
- 1 x Hex Key
- 1 x Hex Key Screwdriver
- 5 x Rubber Pads
- 8 x M4x14 Screws
- 8 x M5x14 Screws
- 8 x Flat Washers
- 1 x Instruction Manual
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 18.50 lb |
| Length | 18.50" |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Width | 16.30" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Rocstor |
| Manufacturer Website Address | http://www.rocstor.com |
| Marketing Information | Rocstor ErgoReach EP3 Premium Dual Monitor Mount is an exceptional solution for optimizing your workspace. With a C-Clamp and Grommet design, this versatile mount is designed to support two displays of up to 32 inches each, with a substantial weight capacity of 9kg (19.8lbs) per screen. This stylish and heavy-duty pole mount offers a range of adjustments, including ergonomic tilt up to ±45° and swivel up to ±15°, allowing you to customize your viewing angles for maximum comfort. With a quick-release VESA plate and individual height adjustment, setup is a breeze, and your monitors can be perfectly aligned to your preferences. The Rocstor ErgoReach EP3 caters to both portrait and landscape orientations to match varying viewing needs. The integrated cable clip management system ensures a clutter-free and organized workspace. Crafted from a robust combination of aluminum, steel, and plastic, this mount guarantees long-lasting performance. The two included installation options, desk clamp and grommet, provide flexibility for your workspace setup. Elevate your workspace's efficiency with the Rocstor ErgoReach EP3 that maximizes your productivity while minimizing desk clutter. This ErgoReach EP3 Premium Dual Monitor Mount is backed by Rocstor's 5-year warranty and lifetime free technical support. |
| Product Type | Desk Mount |
| Product Name | Pole Mount Dual Screen Monitor Mount |
| Manufacturer | Rocstor |
| Manufacturer Part Number | Y10N005-B1 |
| Product Line | ErgoReach |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 32" |
| Height Adjustable | Yes |
| Number of Displays Supported | 2 |
| Maximum Load Capacity | 19.80 lb |
| Features |
|
| Device Supported |
|
| Orientation | Landscape/Portrait |
Warranty Information