Rocstor
Rocstor ErgoReach Y10N010-B1 Mounting Arm for Monitor - Black
- SKU:
- 20692705
- MPN:
- y10n010-b1
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our MS, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/14/2026 11:51:41 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $62.31 each 62.31 |
| Buy 3 or above | and pay only $59.53 each 59.53 |
- Stock Update:
- 05/14/2026 11:51:41 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Rocstor ErgoReach ED1 Premium Single Ergonomic Monitor Arm is an ideal solution to a more productive and organized workspace. Designed to accommodate monitors up to 34 inches, with a substantial weight capacity of 22lbs per screen, this monitor arm allows you to optimize your productivity with comfort and style. With a sleek design and a host of advanced features, this monitor arm transforms your desk into a hub of efficiency.
Rocstor ED1 Monitor Arm boasts a high-quality spring-assisted mechanism that offers smooth and stable tilting up to ±70° Range and swiveling up to ±90° Range. Adjust your monitor to the perfect viewing angle and posture with fingertip control. The quick-release detachable VESA plate simplifies installation, while built-in cable management keeps your workspace clean and organized. The additional base space allows USB cables to pass through, addressing your data and device charging needs. This monitor arm provides you two mounting options including both desk clamp and grommet for seamless integration into a variety of workspace configurations. It caters to both portrait and landscape orientations to match varying viewing needs. Crafted from a combination of steel, aluminum, and plastic and featuring a powder coating finish, this monitor arm represents unwavering stability and longevity. With Rocstor ErgoReach ED1, say goodbye to the constraints of a static desk setup and say hello to a more dynamic and efficient workspace. This ErgoReach ED1 Premium Single Ergonomic Monitor Arm is backed by Rocstor's 5-year warranty and lifetime free technical support.
Features
Yes
Application/Usage:
Workspace
Compatibility:
- Single Desk-Mount Monitor Arm - Full Motion - Articulating - Black
- 1 x Spring Arm
- 1 x L Bracket
- 1 x Desk Clamp
- 1 x Grommet Base Plate
- 1 x Grommet Plate
- 1 x Grommet Knob
- 1 x Hex Key Holder
- 1 x 4 mm Hex Key
- 1 x 5 mm Hex Key
- 1 x 6 mm Hex Key
- 1 x Grommet Screw
- 2 x Rubber Pads
- 4 x Washers
- 4 x Spacers
- 4 x M4x12 mm Thumbscrews
- 4 x M5x12 mm Screws
- 5 x Clamp Screws
- 1 x Instruction Manual
Environmental Compliance:
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Form Factor | Desk |
| Weight (Approximate) | 6.72 lb |
| Length | 17.30" |
| Product Color | Black |
| Height | 14.20" |
| Color Family | Black |
| Width | 15.80" |
| Finishing | Powder Coated |
| Mounting Pattern |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Rocstor |
| Manufacturer Website Address | http://www.rocstor.com |
| Marketing Information | Rocstor ErgoReach ED1 Premium Single Ergonomic Monitor Arm is an ideal solution to a more productive and organized workspace. Designed to accommodate monitors up to 34 inches, with a substantial weight capacity of 22lbs per screen, this monitor arm allows you to optimize your productivity with comfort and style. With a sleek design and a host of advanced features, this monitor arm transforms your desk into a hub of efficiency. Rocstor ED1 Monitor Arm boasts a high-quality spring-assisted mechanism that offers smooth and stable tilting up to ±70° Range and swiveling up to ±90° Range. Adjust your monitor to the perfect viewing angle and posture with fingertip control. The quick-release detachable VESA plate simplifies installation, while built-in cable management keeps your workspace clean and organized. The additional base space allows USB cables to pass through, addressing your data and device charging needs. This monitor arm provides you two mounting options including both desk clamp and grommet for seamless integration into a variety of workspace configurations. It caters to both portrait and landscape orientations to match varying viewing needs. Crafted from a combination of steel, aluminum, and plastic and featuring a powder coating finish, this monitor arm represents unwavering stability and longevity. With Rocstor ErgoReach ED1, say goodbye to the constraints of a static desk setup and say hello to a more dynamic and efficient workspace. This ErgoReach ED1 Premium Single Ergonomic Monitor Arm is backed by Rocstor's 5-year warranty and lifetime free technical support. |
| Product Type | Mounting Arm |
| Product Name | Single Desk-Mount Monitor Arm - Full Motion - Articulating - Black |
| Manufacturer | Rocstor |
| Manufacturer Part Number | Y10N010-B1 |
| Product Model | Y10N010-B1 |
| Product Line | ErgoReach |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 34" |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Maximum Load Capacity | 22 lb |
| Features |
|
| Device Supported | Monitor |
| Minimum Screen Size Supported | 17" |
Warranty Information