Rocstor
Rocstor Mounting Arm for LED Display Y10N019S1
- SKU:
- 20692753
- MPN:
- y10n019-s1
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our TX warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/17/2026 06:21:50 PM PST
- Stock Update:
- 05/17/2026 06:21:50 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Rocstor ErgoReach EP14 Premium Aluminum Articulating Dual-Screen Monitor Mount is an exemplary solution designed to optimize productivity, ensuring an organized, ergonomic, and elegant workspace. Crafted for versatility and durability, this mount accommodates two displays up to 32" , with a substantial weight capacity of 17.6 lbs (8kg) per screen. Its articulate design features an impressive screen rotation of 180°, tilt range from +90° to -30° and a swivel range of ±90°, providing a vast spectrum of ergonomic adjustments for optimal viewing angles and reduced glare. Supported by a heavy-duty pole mount, this stand effortlessly caters to VESA 75x75 & 100x100mm configurations, ensuring stability and compatibility with a range of monitors.
The Rocstor ErgoReach EP14 redefines workspace aesthetics and functionality. Featuring quick-release VESA plates and individual height adjustment, it ensures precise monitor alignment for optimal viewing comfort. Its aluminum articulating monitor arm integrates seamlessly with most desk types, featuring a clamp/grommet base for versatile installation options. Maximize productivity and organize your workspace efficiently with the built-in cable management system that keeps cords tangle-free and clutter-free. Rocstor ErgoReach EP14 offers both portrait and landscape orientations to match varying viewing needs. Its aluminum sleek design guarantees long-lasting performance and enhanced counterbalance experience for effortless adjustments. ThisErgoReach EP14 Premium Aluminum Articulating Dual-Screen Monitor Mount is backed by Rocstor's 5 year warranty and lifetime free technical support.
Features
Table Top
Environmental Compliance:
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Form Factor | Desk |
| Weight (Approximate) | 9.44 lb |
| Length | 19.10" |
| Product Color | Aluminum Silver |
| Height | 10.20" |
| Color Family | Silver |
| Width | 18.10" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Rocstor |
| Manufacturer Website Address | http://www.rocstor.com |
| Marketing Information | Rocstor ErgoReach EP14 Premium Aluminum Articulating Dual-Screen Monitor Mount is an exemplary solution designed to optimize productivity, ensuring an organized, ergonomic, and elegant workspace. Crafted for versatility and durability, this mount accommodates two displays up to 32" , with a substantial weight capacity of 17.6 lbs (8kg) per screen. Its articulate design features an impressive screen rotation of 180°, tilt range from +90° to -30° and a swivel range of ±90°, providing a vast spectrum of ergonomic adjustments for optimal viewing angles and reduced glare. Supported by a heavy-duty pole mount, this stand effortlessly caters to VESA 75x75 & 100x100mm configurations, ensuring stability and compatibility with a range of monitors. The Rocstor ErgoReach EP14 redefines workspace aesthetics and functionality. Featuring quick-release VESA plates and individual height adjustment, it ensures precise monitor alignment for optimal viewing comfort. Its aluminum articulating monitor arm integrates seamlessly with most desk types, featuring a clamp/grommet base for versatile installation options. Maximize productivity and organize your workspace efficiently with the built-in cable management system that keeps cords tangle-free and clutter-free. Rocstor ErgoReach EP14 offers both portrait and landscape orientations to match varying viewing needs. Its aluminum sleek design guarantees long-lasting performance and enhanced counterbalance experience for effortless adjustments. ThisErgoReach EP14 Premium Aluminum Articulating Dual-Screen Monitor Mount is backed by Rocstor's 5 year warranty and lifetime free technical support. |
| Product Type | Mounting Arm |
| Product Name | Mounting Arm |
| Manufacturer | Rocstor |
| Manufacturer Part Number | Y10N019-S1 |
| Product Information | |
| Minimum Load Capacity | 35.20 lb |
| Maximum Screen Size Supported | 32" |
| Number of Displays Supported | 2 |
| Maximum Load Capacity | 17.60 lb |
| Features |
|
| Device Supported |
|
| Orientation | Landscape/Portrait |
Warranty Information