Rocware
ROCWARE RC08 Webcam - 30 fps - USB 2.0 Type C (684514110839)
- SKU:
- 20869082
- MPN:
- 684514110839
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 05/12/2026 03:29:40 AM PST
- Stock Update:
- 05/12/2026 03:29:40 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
RC08 is a smart webcam, 1080P HD camera, ToF Autofocus, 90° Ultra-Wide-Angle, 360° Rotating Stand, Loseless Portrait Mode. Built-in a speaker and mic that sound quality of them are even better than a laptop's built-in speakers.
All-in-one USB Webcam with Build-in Speaker and Mic
All-in-one design combines HD video(1080P@30fps) with high-quality audio clarity for business-grade video conferencing. With 90 degree field of view, you can enjoy your group meeting that accommodates broader spaces around and makes every team member be seen clearly. The built-in full duplex speakerphone and 3A noise canceling microphone allows you to hear and be heard clearly. And the 4X digital zoom and Center Stage functions make you look more professional at the meeting.
Center Stage
With Al intelligence recognizing your position and digital zoom function.RC08 keeps you on center stage during a video call with one short button press on the behind. And the led indicator and speaker prompts make it easier to set all on your own
Features
Built-in Speaker
Microphone
Plug & Play
Auto White Balance
2D Noise Reduction
3D Noise Reduction
Device Supported:
Notebook
Chromebook
Specs
| Built-in Devices | |
| Noise Canceling | Yes |
| Microphone | Yes |
| Power Description | |
| Input Voltage | 5 V DC |
| Power Source Type | USB |
| Input Current | 500 mA |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 7.05 oz |
| Mounting Type |
|
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB 2.0 Type C |
| Display & Graphics | |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Field Of View (FOV) Angle | 90° |
| Video Formats |
|
| General Information | |
| Brand Name | ROCWARE |
| Manufacturer Website Address | https://www.rocware.com/ |
| Marketing Information | RC08 is a smart webcam, 1080P HD camera, ToF Autofocus, 90° Ultra-Wide-Angle, 360° Rotating Stand, Loseless Portrait Mode. Built-in a speaker and mic that sound quality of them are even better than a laptop's built-in speakers. All-in-one USB Webcam with Build-in Speaker and Mic All-in-one design combines HD video(1080P@30fps) with high-quality audio clarity for business-grade video conferencing. With 90 degree field of view, you can enjoy your group meeting that accommodates broader spaces around and makes every team member be seen clearly. The built-in full duplex speakerphone and 3A noise canceling microphone allows you to hear and be heard clearly. And the 4X digital zoom and Center Stage functions make you look more professional at the meeting. Center Stage With Al intelligence recognizing your position and digital zoom function.RC08 keeps you on center stage during a video call with one short button press on the behind. And the led indicator and speaker prompts make it easier to set all on your own |
| Product Type | Webcam |
| Product Name | RC08 All-in-one 1080p Webcam with Speaker and Mic |
| Manufacturer | ROCWARE |
| Manufacturer Part Number | 684514110839 |
| Product Model | RC08 |
| Lens | |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Digital Zoom | 4x |
| Software | |
| Operating System Supported |
|
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Warranty Information