Rocware
ROCWARE S22 Sound Bar Speaker - 50 W RMS (684514111034)
- SKU:
- 20934683
- MPN:
- 684514111034
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/01/2026 03:28:47 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 - 4 | Add to cart for pricing 1 |
| Buy 5 or above | Add to cart for pricing 1 |
- Stock Update:
- 05/01/2026 03:28:47 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
S22 is a sound column active speaker tailored for medium to large conference room settings. Compact in design it supports modular and separable deployment comes with an inbuilt high-power digital amplifier and boasts high amplification gain to effectively cover the entire venue. The two-way frequency division design for treble and bass guarantees clear and full sound quality authentically reproducing the conference?s original audio.Features
Application/Usage:
Conference Room
Conference Room
Specs
| Power Description | |
| Power Source | DC |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.31 lb |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Height | 3.5" |
| Width | 16.1" |
| Depth | 2.9" |
| Interfaces/Ports | |
| Auxiliary Input | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | ROCWARE |
| Manufacturer Website Address | https://www.rocware.com/ |
| Marketing Information | The speaker's audio is professionally tuned by sound engineers, delivering deep and rich bass, full mid-range, and clear high tones, providing a comfortable listening experience. RCA Interface Main and auxiliary audio can connect by RCA Interface |
| Product Type | Sound Bar Speaker |
| Product Name | S22 Hi-Fi Speaker |
| Manufacturer | ROCWARE |
| Manufacturer Part Number | 684514111034 |
| Product Model | S22 |
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 110 Hz |
| Maximum Frequency Response | 16 kHz |
| Crossover Type | 2-way |
| Placement | Tabletop |
| Features | Built-in Amplifier |
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
| RMS Output Power | 50 W |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
ROCWARE S22 Sound Bar Speaker - 50 W RMS (684514111034)