roku
Roku Smart Light Strip SE Decorative Light (ls1016r)
- SKU:
- 21214886
- MPN:
- ls1016r
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/24/2026 05:26:37 AM PST
- Stock Update:
- 03/24/2026 05:26:37 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Roku Smart Light Strip SE set the scene in any room with 16 million color options, plus adjustable temperature and brightness for indoor locations. Custom presets create cinematic backlighting for movie nights, game days, dance parties, and more. Setup is a snapjust peel, stick, plug, and connect with your Roku Smart Home app for effortless control. Sync your Roku Smart Light Strip SE to your schedule so they come on automatically, or you can control your light strip using just your voice with an Alexa, or Google Assistant-enabled device.Pick a color, any color: Easily set the mood for game day, your next party, or just a night when youre feeling blue (literally). Choose from 16 million options. Stick anywhere: Behind your TV, under your bed, across your ceiling, beneath your cabinets. Easily splash any room with color. Trimmable to fit your space. Custom presets: Save your favorite settings as presets, so you can change your lighting in a tap, or connect an Alexa or Google Assistant-enabled device to control with your voice. Music Sync: Sync your lights to the beat of your favorite music with your controllers built-in microphone. Adjust brightness & temperature: Set the mood with just the right brightness and temperature. Effortless scheduling: Your home should run on your schedule. Have your lights turn on/off and even change brightness and temperature at specific times. Vacation mode: Keep your lights on a varied schedule so it always looks like someones home. Multi-strip sync: Control individual strips, rooms, or your entire home with the Roku Smart Home mobile app, Alexa, or Google Assistant. Sleep mode: Wake up to a warm sunrise hue, then drift off at night to a cool sunset with brightness that gradually adjusts on its own. Google and Google Home are trademarks of Google LLC. Google Assistant-enabled device required. Third party features and services may be subject to change or removal without notice. Indoor location 2.4GHz Wi-Fi required.
Package Contents:
- Smart Light Strip SE Decorative Light
- Power adaptor
- Controller
- 10 x Adhesive clips
- 2 x Alcohol wipes
Features
Ingress Protection (IP) Rating:
IP65
IP65
Package Contents:
- Smart Light Strip SE Decorative Light
- Power adaptor
- Controller
- 10 x Adhesive clips
- 2 x Alcohol wipes
Specs
| Power Description | |
| Cord Length | 16.40 ft |
| Input Voltage |
|
| Power Consumption | 18 W |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 10.80 oz |
| General Information | |
| Brand Name | Roku |
| Manufacturer Website Address | http://www.rokulabs.com |
| Marketing Information | Color any space with flexible LED lighting Set the mood with Roku Smart Light Strip SE. Peel and stick your light strip anywhere you want for a vibe that's all your own. You're in full control-choose from 16 million colors (not a typo, we mean million), adjust brightness and temperature, and create custom presets for any occasion. Pick a color, any color Easily set the mood for game day, your next party, or just a night when you're feeling blue (literally). Custom presets Save your favorite settings as presets, so you can change your lighting in a tap or by asking Roku Voice, Alexa, or Google Assistant. Stick. Trim. Plug. Party. Behind your TV, under your bed, across your ceiling, beneath your cabinets. Easily splash any room with color. Trim to fit your space. Music sync Sync your lights to the beat of your favorite music with your controller's built-in microphone. Voice control Raise the lights just by raising your voice using Roku, Alexa, or a Google Assistant-enabled device. Effortless scheduling Have your lights turn on/off and even change brightness and temperature at specific times. Vacation mode Keep your lights on a varied schedule so it always looks like someone's home. Multi-strip sync Control individual strips, rooms, or your entire home with the Roku Smart Home mobile app or your voice. |
| Product Type | Decorative Light |
| Product Name | Smart Light Strip SE Decorative Light |
| Manufacturer | Roku, Inc |
| Manufacturer Part Number | LS1016R |
| Product Model | LS1016R |
| Product Information | |
| Light Output | 2 lm |
| Mount Type | Ceiling Mountable |
| Application/Usage |
|
| Color Temperature Supported | 11240.3°F (6226.8°C) |
| Features |
|
| Maximum Bulb/Tube Power | 18 W |
| Virtual Assistant Supported |
|
| Bulb/Tube Type | LED |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Roku Smart Light Strip SE Decorative Light (ls1016r)