Safco
Safco Compact Mobile File Cart - 1 Shelf - 4 Caster - Steel - 15.5" X 14" X 19.5" - Black (5277BL)
- SKU:
- 18094799
- MPN:
- 5277bl
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, IN, MD, MN, MO, NH, NJ, NY, OH, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/29/2026 08:35:09 PM PST
- Stock Update:
- 04/29/2026 08:35:09 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Sturdy steel wire construction with scratch-resistant powder coat finish for durability. Hanging file frame holds letter- or legal-size folders. Handy bottom shelf for supplies. Rolls easily on four casters (two locking). Tucks under most worksurfaces when not in use to free up valuable floor space. Material(s): Steel; Overall Material Type: Metal; Color: Black; Color Family: Black.Global Product Type:Filing Carts
Features
Certifications & Standards:
Yes
No
China
Greenguard Certified
Assembly Required:
Yes
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Steel |
| Product Color | Black |
| Height | 19.50" |
| Color Family | Black |
| Width | 15.50" |
| Depth | 14" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>Limited Lifetime</p> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Safco |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Marketing Information | Mobile file cart tucks under most worksurfaces when not in use. Ideal for active project filing at your desk Hanging file frame accommodates 50 letter-size and 40 legal-size folders (sold separately). Lower shelf can hold supplies. Roll easily on four swivel casters (two locking). File cart also offers a sturdy steel wire construction and scratch-resistant, powder-coat finish. |
| Product Type | Mobile File Cart |
| Product Name | Compact Mobile File Cart |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 5277BL |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Number of Casters | 4 |
| Application/Usage | Hanging File Folder |
| Features |
|
| Total Number of Shelves | 1 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Safco Compact Mobile File Cart - 1 Shelf - 4 Caster - Steel - 15.5" X 14" X 19.5" - Black (5277BL)
$105.25