Safco
Safco Impromptu Magnetic Whiteboard Screens - Gray - Steel Frame - Film - 1 Each (8511GR)
- SKU:
- 18101850
- MPN:
- 8511gr
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our AZ, CA, CO, MO, TX, VA warehouses.
- Shipping:
- $157.89 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 05/16/2026 03:59:02 AM PST
- Stock Update:
- 05/16/2026 03:59:02 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
No need to improvise when it comes to collaboration with the Impromptu Collaboration Screen. Easily define any space with this eye-catching screen designed for mobility. Screen can move effortlessly so spaces can be quickly arranged or rearranged on a whim. Full magnetic, whiteboard panel features a steel frame with four modern casters (two locking), accessory hooks for easel pads and a magnetic accessory tray for dry-erase markers and eraser.
Features
Assembly Required:
Yes
No
Taiwan
Yes
Recycled:
No
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Height | 72" |
| Width | 42" |
| Depth | 21.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Safco |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Marketing Information | No need to improvise when it comes to collaboration with the Impromptu Collaboration Screen. Easily define any space with this eye-catching screen designed for mobility. Screen can move effortlessly so spaces can be quickly arranged or rearranged on a whim. Full magnetic, whiteboard panel features a steel frame with four modern casters (two locking), accessory hooks for easel pads and a magnetic accessory tray for dry-erase markers and eraser. |
| Product Type | Dry Erase Board |
| Product Name | Impromptu Magnetic Whiteboard Screens |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 8511GR |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Frame Color | Gray |
| Shape | Rectangle |
| Magnetic | Yes |
| Frame Material | Steel |
| Board Surface Color | Gray |
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Safco Impromptu Magnetic Whiteboard Screens - Gray - Steel Frame - Film - 1 Each (8511GR)
$466.79