Safco
Safco Medina Curved Height-Adjustable Desk (mndtha63lgs)
- SKU:
- 18110300
- MPN:
- mndtha63lgs
- Availability:
- Out of stock
- Shipping:
- $160.34 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 10/22/2022 08:50:30 AM PST
- Stock Update:
- 10/22/2022 08:50:30 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Curved Height-Adjustable Desk Top allows a more active workday with the stylish look of the Mayline-Safco Medina Collection. Medina captures the spirit of Italian design that fills any space with style and height-adjustable capabilities to ensure maximum work-space customization. Top, control box and base are sold separately. When this 63" wide top is combined with an electric control box and Medina Curved Adjustable-Height Base, it creates a height-adjustable desk that serves a wide variety of users. Desk easily adjusts from 29-1/2" to 47-1/4" with the help of the control box (sold separately). The 1" thick top features a distinctive beveled edge and silver detail to add a contemporary look. Part of the Mayline-Safco Active Collection, the desk is designed to promote active movement throughout the day and engage major muscle groups to help combat the negative effects of inactivity in many workplaces. Desk can be paired with the Mayline-Safco Medina Skinny Pedestal (sold separately).Features
Assembly Required:
Yes
No
China
Yes
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Safco |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Marketing Information | Curved Height-Adjustable Desktop allows a more active workday with the stylish look of the Safco Medina Collection. Medina captures the spirit of Italian design that fills any space with style and height-adjustable capabilities to ensure maximum work-space customization. Top, control box and base are sold separately. When this 63" wide top is combined with an electric control box and Medina Curved Adjustable-Height Base, it creates a height-adjustable desk that serves a wide variety of users. Desk easily adjusts from 29-1/2" to 47-1/4" with the help of the control box (sold separately). The 1" thick top features a distinctive beveled edge and silver detail to add a contemporary look. Part of the Safco Active Collection, the desk is designed to promote active movement throughout the day and engage major muscle groups to help combat the negative effects of inactivity in many workplaces. Desk can be paired with the Safco Medina Skinny Pedestal (sold separately). |
| Product Type | Table Top |
| Product Name | Medina Curved-End Height-Adjustable Desktop |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | MNDTHA63LGS |
| Product Line | Medina |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Table Top Depth | 36" |
| Edge Style | Beveled |
| Table Top Thickness | 1" |
| Table Top Width | 63" |
| Top Color/Finish | Gray Steel |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | No |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Safco Medina Curved Height-Adjustable Desk (mndtha63lgs)