Safco
Safco Planmaster Adjustable Drafting Table Base - 37.5" Height - Steel - Black Base (SAF3957)
- SKU:
- 21336289
- MPN:
- 3957
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our CA, CO, GA, MD, MO, TX, VA warehouses.
- Shipping:
- $167.62 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 04/29/2026 07:48:53 PM PST
- Stock Update:
- 04/29/2026 07:48:53 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
PlanMaster Drafting Table provides the height and board angle adjustment of a traditional four-post table. Tabletop (sold separately) has a durable 3/4" melamine construction with a white finish. Table base (sold separately) features a heavy-duty steel construction and adjusts from 29-1/2" to 37-1/2" in height with a convenient spring-assisted mechanism. The top angle adjusts up to 50 degrees. Table holds up to 100 lb. of evenly distributed weight. Tabletop and base are sold separately. Tabletop also fits the Safco Vista Drawing Table.
Features
Environmental Certification:
GREENGUARD
Yes
No
China
GREENGUARD
Additional Information:
Compatible With: 48" (Model 3951) and 60" (Model 3948) White melamine boards
Assembly Required:
Yes
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Height | 37.50" |
| Width | 43" |
| Depth | 29.50" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Safco |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Marketing Information | 42-1/8" wide x 29-1/2" deep black PlanMaster Drafting Table Base provides the height and board angle adjustment of a traditional four-post table. Features a heavy-duty steel construction for strength and stability, and adjusts its top from 29-1/2" to 37-1/2" in height with a convenient spring-assisted mechanism. Angle adjusts its top up to 50 degrees for custom comfort. Base and tabletop are sold separately, so you need to order both. |
| Product Type | Table Base |
| Product Name | PlanMaster Adjustable Drafting Table Base |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 3957 |
| Product Line | PlanMaster |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Height Adjustable | Yes |
| Base Color/Finish | Black |
| Maximum Height Adjustment | 37.50" |
| Features |
|
| Minimum Height Adjustment | 29.50" |
| Base Material | Steel |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Safco Planmaster Adjustable Drafting Table Base - 37.5" Height - Steel - Black Base (SAF3957)
$643.33