Safco
Safco Seven Pocket Letter/legal Size Steel Wall - Wall Mountable - 21.8" Height X 9.5" Width X 2" Depth - 7 Pocket[s] - Steel - Black (3185bl)
- SKU:
- 18072170
- MPN:
- 3185bl
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MD, MO, NC, NH, NJ, NY, OH, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/24/2026 09:02:43 PM PST
- Stock Update:
- 04/24/2026 09:02:43 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Sturdy steel wall rack features seven pockets to hold files to keep them organized and out of the way. Durable powder-coated construction is long-lasting. Mounts flush to any wall with included wall mounting hardware. Hanging File Systems Type: Hanging Multiple Pockets; For File Size: Legal; Letter; Overall Height: 21.75; Width: 9.5.Wall Mounting Hardware
Global Product Type:Hanging File System Pocket Sets
Features
Assembly Required:
No
No
China
No
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Steel |
| Weight (Approximate) | 7 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 21.75" |
| Color Family | Black |
| Width | 9.50" |
| Depth | 2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Safco |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Marketing Information | Easily organize all your file folders and documents on this sturdy steel wall rack. Open sides on each of the seven pockets accommodate files that are letter-size or legal-size. The wall rack features a durable powder-coat finish. Mount is flush to any wall with the included mounting hardware. |
| Product Type | Wall Rack |
| Product Name | Seven Pocket Letter/Legal Steel Wall Rack |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 3185BL |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Total Number of Pockets | 7 |
| Application/Usage |
|
| Features | Durable |
| Finishing | Powder Coated |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Safco Seven Pocket Letter/legal Size Steel Wall - Wall Mountable - 21.8" Height X 9.5" Width X 2" Depth - 7 Pocket[s] - Steel - Black (3185bl)
$76.26